banner39

Almanya'da Mavi Kart uygulaması başlıyor

Almanya dışından eğitimli yabancıların ülkeye getirilmesi için hazırlanan ''Mavi Kart'' uygulaması, 1 Ağustos'ta yürürlüğe giriyor

Avrupa Birliği 30.07.2012, 15:33 30.07.2012, 15:33
Almanya'da Mavi Kart uygulaması başlıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa dışından eğitimli yabancıların Almanya'ya getirilmesi için hazırlanan 'Mavi Kart' uygulaması 1 Ağustos'ta yürürlüğe giriyor. Alman işverenler "Blue Card" uygulamasının sadece 'ilk doğru adım' olduğunu, yine de yabancı uzmanları ülkeye çekmeye yeterli olmadığını düşünüyor.

Uygulamayla birlikte üçüncü ülkelerden gelecek üniversite mezunları Almanya'da iş bulmaları halinde 'öncelik kontrolü' ile sınırlanmayacak. Bu uygulama istihdamda önceliği Alman vatandaşlarına ve AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına veriyordu. Ancak bundan sonra işverenlerin verdikleri iş ilanına AB ülkelerinden uygun aday bulup bulamadıklarını kanıtlaması gerekmeyecek. Şimdiye kadar sadece belli meslek gruplarının ülkeye gelmesine izin veren eski düzenleme Blue Card ile biraz daha genişletilirken, bu uzmanlara şart koşulan gelir sınırı da düşürüldü.

Matematik, bilgisayar mühendisliği, doğa bilimleri ve teknik alanlardaki 60 meslek grubundan birine mensup yabancı uzmanlarda aranan yıllık gelir sınırı 33 bin euroya indirildi. Daha önce bu alanlarda çalışacak yabancı uzmanlardan yılda 44 bin euro kazanmaları isteniyordu. Böylece gelir sınırı şartının en azından Blue Card listesinde yer alan yabancı uzmanların getirilmesi için artık engel teşkil etmemesi bekleniyor. Almanya'da halen bu meslek gruplarında çalışan gençler işe yeni başladıklarında yılda 38 ila 49 bin euro arasında değişen tutarda gelir elde edebiliyor. Listede yer almayan meslek gruplarının ise yine yıllık 44 bin euro kazanma şartını yerine getirmesi gerekecek.

Mavi Kart şartlarını yerine getirenlere ilk etapta dört yıl süreyle oturma izni verilecek. Ancak bu iznin ilk iki yılı takiben daimi oturma iznine de çevrilmesi mümkün olacak. İlk üç yıl içinde Hartz IV ya da benzeri türden sosyal yardım alanlar oturma iznini kaybedecek. Yeni uygulamanın başlatılma gerekçesi ise yüksek kalifiyeli göçmenlerin istihdamını düzenleyen mevzuatın Avrupa genelinde uyumlu hale getirilmesini isteyen Brüksel'in talebinden kaynaklanıyor.

İŞVERENLER MEMNUN

Dünyaca ünlü kulaklık üreticisi Sennheiser'in şefi Volker Bartels Mavi Kart uygulamasının bürokratik engelleri kısmen iyileştirdiğini belirterek, "Şirket olarak beklentilerimiz çok yüksek olmamasına rağmen, ülkesinin dışına çıkmayı düşünen uzmanların ilk adım attığı yer AB ülkeleri yerine ABD oluyor." dedi. Alman İşverenler Birliği (BDA) Başkanı Dieter Hundt da Blue Card düzenlemesini 'ilk doğru bir adım' olarak nitelemekle birlikte, "Orta vadede istihdam piyasasının ihtiyaçlarına göre uzman getirilmesini düzenleyecek bir puan sistemine ihtiyacımız var." diye konuştu.

Gesamtmetall sendikasından Michael Stahl'ın ifadeleriyle Almanya'nın en büyük sorunu 'hoş geldin kültürünün olmayışından' kaynaklanıyor. Yurtdışında ise Almanya deyince akla ağır bürokratik şartlar ve hoşgörüsüzlük geliyor. BDA'nın bu amaçla Alman şirketleri için hazırladığı "Hoş Geldin Kültürü - Şirketler İçin Yol Rehberi" başlıklı broşürde yabancı çalışanların "dil çeşitliliği, kültürel kabiliyet, hareketlilik, esneklik, cesaret ve risk almaya hazır olmaları" sayesinde şirketlere zenginlik katacağı gösteriliyor.

Alman ekonomisi her ne kadar uzman göçmen kapasitesinde asıl hedefi yakalamayı başaramasa da geçen yıl ülkeye gelen yabancı çalışanların sayısı yine de 279 bine kadar ulaştı. Federal İstatistik Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre sadece İtalya ve İspanya'dan 50 bin kalifiye göçmen gelirken, AB dışından gelenlerin ise genel toplamda kayda değer bir etkisi olmadı. Federal İş Ajansı (BA) bünyesinde faaliyet gösteren İstihdam ve Mesleki Araştırmalar Enstitüsü'nden (IAB) Herbert Brücker, Mavi KarT düzenlemesi ile birlikte bu yıl AB dışından 6 bin uzman gelmesini beklediklerini ifade etti. IAB'nin tahminlerine göre nüfusa bağlı olumsuz gelişmeler nedeniyle 2025 yılına kadar Almanya'nın uzman iş gücü açığı 6,5 milyon kişiyi bulacak.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?