banner39

'Almanya'dan 100 kadın Irak ve Suriye'ye gitti'

Almanya'dan yaklaşık 100 kadının Irak ve Suriye'deki gruplara katılmak veya bu gruplarda bulunan eşlerine yardım etmek için ülkeden ayrıldıkları ileri sürüldü

Avrupa Birliği 07.02.2015, 16:35 07.02.2015, 16:35
'Almanya'dan 100 kadın Irak ve Suriye'ye gitti'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Almanya'dan yaklaşık 100 kadının, savaş bölgelerindeki eşlerine destek vermek ya da savaşa katılmak için Suriye ve Irak'a gittikleri iddia edildi.

Der Spiegel dergisi, Alman güvenlik birimlerine dayandırdığı haberinde yaşları 16-27 arasında değişen yaklaşık 100 kadının savaş bölgelerine gittiğini yazdı.

Dergi, bir kısmının eşleri tarafından radikalleştirildiği, bazılarının da internet sayesinde tanıştıkları savaşçılarla evlenmek istediği için savaş bölgelerine gittikleri iddia edilen kadınların yarısından fazlasının, geçen yaz Almanya'dan ayrıldığını belirtti.

Kadınların IŞİD tarafından "dört dörtlük turistler" olarak görüldüğünü belirten güvenlik birimleri, güvenlik kontrollerinde daha az aranan kadınların casus ve intihar eylemcisi olarak kullanıldıklarını ileri sürdü.

Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere de şimdiye kadar Almanya'dan yaklaşık 600 kişinin IŞİD'e katılmak için Suriye ve Irak'a seyahat ettiğini açıklamıştı. Açıklamada bu sayının geçen ay daha da arttığı ve yaklaşık 100 hücre evin takip edildiği belirtilmişti.

Federal Alman hükümeti, çarşamba günü silahlı grupların kamplarına katılmak için yurt dışına seyahat etmek isteyen kişileri ceza kapsamına alan yeni bir yasayı görüşerek yasalaşması için Federal Meclis'e sevk etmişti.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?