banner39

Annan'ın istifası AB'yi üzdü

AB Temsilcisi Ashton, Annan'ın Suriye ile ilgili görevini bırakmasının kendilerini üzdüğünü söyledi

Avrupa Birliği 03.08.2012, 09:10 03.08.2012, 09:10
Annan'ın istifası AB'yi üzdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın görevinden istifasından derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

Ashton, yazılı açıklamasında, başlangıcından itibaren Suriye krizine barışçıl çözüm çabalarını destekledikleri Annan'ın istifasının BM Güvenlik Konseyi'nin Şam yönetimini zorlayacak kararlarda uzlaşamamasının ne kadar talihsizce olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Ashton, Annan'ın 6 maddelik planının hala Suriye halkının en iyi umudu olduğunu savunarak krize askeri çözüm aranmasının Suriye ve halkıyla bölgeye sadece daha büyük acılar getireceğini iddia etti.

BM ve Arap Birliği'nin Annan'ın yerine vakit geçirmeden atama yapma çabalarının başarılı olmasını dileyen Ashton, Suriye'de halkın demokratik özlemlerini karşılayacak ve istikrarı geri getirecek Suriyeliler önderliğinde siyasi dönüşüm arayışlarına bağlı kalacakları mesajını verdi.

Annan, Suriye krizinde askeri unsurların öne çıkması ve BM Güvenlik Konseyi'nde mutabakat sağlanamaması nedeniyle rolünü oynama imkanı bulamadığını belirterek istifasını açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?