banner39

AP'de Suriyeli sığınmacı belgeseli gösterildi

Genç Türkiye Dostları Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları ve sığınmacı kamplarını konu alan "Suriyeli Taşkını" adlı belgeselin lansmanını Avrupa Parlamentosu'nda yaptı.

Avrupa Birliği 12.01.2016, 23:21 12.01.2016, 23:21
AP'de Suriyeli sığınmacı belgeseli gösterildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Genç Türkiye Dostları (Young Friends of Turkey) Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıları ve sığınmacı kamplarını konu alan "Suriyeli Taşkını (The Syrian Spillover)" adlı belgeselin lansmanını Avrupa Parlamentosu'nda (AP) yaptı.

Belgeselin, AP'nin Altiero Spinelli binasında düzenlenen ilk gösterimine yüzlerce kişi katıldı.

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi (ORSAM), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), AB Komisyonu, İsveç Büyükelçiliği ve Heinrich Böll Vakfı Türkiye temsilciliğinin desteğiyle Genç Türkiye Dostları tarafından hazırlanan belgeselde, Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıların günlük yaşamları konu alındı.

Belgeselin yapımcısı Samuel Doveri Vesterbye, çekimlerin 2015‘in yaz aylarında yapıldığına dikkati çekerek, şehirlerde ve kamplarda yaşamlarını sürdüren çok sayıda Suriyeli sığınmacıyı çektiklerini söyledi.

Sığınmacıların günlük yaşamlarına odaklanarak, sığınmacı olmanın ne demek olduğunu anlatmaya çalıştıklarını belirten Vesterbye, belgeselin çeşitli ülkelerde de gösterileceğini ifade etti.

 

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?