AP'den Mısırlı bakana idam eleştirisi

AP Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, 528 kişiye verilen idam cezası nedeniyle eleştirilere muhatap oldu

AP'den Mısırlı bakana idam eleştirisi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu (AP) Dışişleri Komisyonu'nda (AFET) konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, 528 kişiye verilen idam cezası nedeniyle Avrupalı parlamenterlerin yoğun eleştirileriyle karşı karşıya kaldı.

AP'nin Portekizli üyelerinden Mario David, idam cezaları bağlamında gelen haberlerin dramatik olduğunu belirterek, "Seçilmiş devlet başkanı hapisteyken ve yüzlerce kişiye ölüm cezası verilirken yeni başkan nasıl herkesin başkanı olacak?" dedi.

İspanyol parlamenter Jose Ignacio Salafranca, Avrupa Birliği'nin (AB) önemli bir ortağı olarak Mısır'ın istikrara, demokratik geçiş sürecine ve insan haklarına odaklanması gerektiğini belirtirken, Portekizli üye Ana Gomes, "Darbe nereye gidiyor? Daha fazla demokrasi gelecek mi, yoksa gerileme mi yaşanacak? Bizim gördüğümüz gerileme olduğu. Kuvvetler ayrılığı kesinlikle yok" ifadelerini kullandı.

Fehmi ise 528 kişi için henüz kararın verilmediğini ve temyiz süreci olduğunu kaydederek, "Görüşlerinize saygı duyuyorum ancak idam cezası yasalarımızın bir parçası" dedi.

Açık bir toplum oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Fehmi, kendilerine biraz zaman tanınmasını talep etti.

AP üyelerinin idam cezası konusunda moratoryum oluşturulması yönündeki taleplerini değerlendiren Fehmi, "Henüz meclis yok. Yasalarda değişikliğe gidilmesi için meclisin oluşması lazım" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 17:19
banner53
YORUM EKLE

banner39