AP'den Sırbistan'a övgü

AP'nin Batı Balkanlar'dan Sorumlu Raportörü Kacin, ''Sırbistan hükümeti, bu yıl içerisinde, AB üyeliğine doğru büyük bir adım attı'' dedi.

AP'den Sırbistan'a övgü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Batı Balkanlar'dan Sorumlu Raportörü Yelko Kacin, ''Sırbistan hükümeti, bu yıl içerisinde, AB üyeliğine doğru büyük bir adım attı'' dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Sırbistan'ın başkenti Belgrad'a gelen Kacin, Başbakan İvitsa Daçiç ve Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vuçiç ile bir araya geldi.

Kacin, görüşmenin ardından Vuçiç'le düzenlediği ortak basın toplantısında, Sırbistan'ın AB'nin 29'uncu üyesi olma hedefinin sadece sözde olmadığını belirten Kacin, bunun aynı zamanda, Sırbistan'ın gerçekten değişmesi gerektiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Sırbistan hükümetinin, bu yıl içerisinde, AB üyeliğine doğru büyük bir adım attığını vurgulayan Kacin, "Bu nedenle şimdi, de facto olarak müzakerelere başladı'' diye konuştu. Kacin, Sırbistan toplumunun da önemli adımlar attığını ve bugün ülkede barışçıl bir şekilde azınlıklar ve LGBT toplulukları hakkında konuşulur hale gelindiğini kaydetti.

Sabah saatlerinde Kosova'nın kuzeyinde Avrupa Birliği Kosova Hukuk Misyonu (EULEX) aracına düzenlenen silahlı saldırıyı da değerlendiren Kacin, şöyle konuştu:

''Bu silahlı saldırı ve bir görevlinin hayatını kaybetmesi nedeniyle üzüntülüyüz. Ancak, Sırbistan Başbakanı Daçiç ve Başbakan Yardımcısı Vuçiç'in saldırıya yönelik verdikleri tepki ve bu saldırının aslında Sırbistan çıkarlarına karşı bir saldırı olduğunu belirtmeleri nedeniyle de teselli bulmaktayız. Bu saldırıyla, Brüksel'de Kosova ile Sırbistan arasında imzalanan anlaşmaya zarar vermek istediler.''

Sırbistan Başbakan Yardımcısı Vuçiç de Kosova'da yaşanan saldırıyı en sert şekilde kınadığını belirterek, "Bu saldırı aslında Sırbistan'a karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı, Sırbistan'ın ayıbını temsil etmektedir. Bu saldırıyla, Sırbistan'ın son dönemde iyileştirdiği imajı ve duruşuna zarar verilmek istenmiştir'' diye konuştu.

Kacin'le yaptıkları görüşmenin zor bir görüşme olduğunu dile getiren Vuçiç, ''AB'ye katılım müzakerelerinde en büyük sorunu 23. ve 24. fasıllarda yaşayacak olmamız normal. Ancak, nasıl olursa olsun, bazı meseleleri çözmemiz ve yaptığımız yanlışları ortadan kaldırmamız gerekiyor'' dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2013, 21:34
banner53
YORUM EKLE

banner39