banner39

Ashton: Rusya ciddiyetini göstermeli

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Ashton, "Rusya, Ukrayna’da gerginliğin azaltılması konusunda ciddi olduğunu göstermeli" dedi.

Avrupa Birliği 04.04.2014, 20:47 05.04.2014, 01:12
Ashton: Rusya ciddiyetini göstermeli

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, AB’nin Ukrayna’daki gelişmeleri büyük bir ilgiyle izlediğini belirterek, Rusya’nın bölgedeki gerginliğin azaltılması konusunda ciddi olduğunu göstermesinin önem taşıdığını söyledi.

Ashton, Atina’da düzenlenen AB Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Ukrayna’daki gelişmelere değinerek, Ukrayna’da Rus askeri birliklerinin geri çekildiğine ilişkin anlatımların NATO tarafından doğrulanmadığını kaydetti.

"Rusya’nın, askeri birliklerini geri çekerek gerginliğin azaltılmasından söz ederken ciddi olduğunu göstermesinin gerçekten çok önemli olduğunu" ifade eden Ashton, "Devasa bir komşu olan ve gerginliğin azaltılmasına katkı sağlaması gereken Rusya ile gelecekteki ilişkilerimizi dikkatle düşünmemiz ve aynı zamanda Ukrayna’ya olan desteğimizi ifade etmemiz lazım" dedi.

"YAPTIRIMLAR SÜRMELİ" MESAJI

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague da Rusya tarafından gerginliğin azaltılmasına yönelik bir eğilim gözlenmediğini ifade ederek, AB’nin bu konudaki tavrını sürdürerek daha sert yaptırımlar hazırlaması gerektiğini kaydetti.

Hague, "Rusya’nın komşu ülkenin bağımsızlığını ve egemenliğini ihlal etmiş olması, 21. asrın Avrupası tarafından kabul edilemez. AB’nin, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmamız lazım. Aynı zamanda yaptırımlar da sürmeli" diye konuştu.

ÜÇ YARDIM ARACI

Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans da Ukrayna’ya üç yardım aracı bulunduğunu belirterek, bunların birincisinin Ukrayna’nın AB ile bağlantı anlaşması, ikincisinin IMF’nin programı ve üçüncüsünün de yapılacak başkanlık seçimleri olduğunu ifade etti.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?