banner39

Aşırı sağ dalgası Finlandiya'ya ulaştı

Finlandiya seçimlerinde siyasi güç dengeleri değişti, AB ve yabancı karşıtı Gerçek Finler Partisi oylarını dört kat artırarak hükümete ortak oldu

Avrupa Birliği 18.04.2011, 10:11 18.04.2011, 11:19
Aşırı sağ dalgası Finlandiya'ya ulaştı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Finlandiya'da dün yapılan genel seçimlerde önceki hükümet ittifakında yer alan muhafazakarlar kıl payı zafer kazanırken, ülkede üçüncü siyasi güç haline gelen milliyetçiler tarihi ilerleme kaydetti.

Seçim komisyonunun açıklamasına göre, 200 sandalyeli parlamentoda Ulusal Koalisyon (muhafazakar) 44, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SDP) 42 ve tahminlerin üzerinde oy toplayarak üçüncü siyasi güç haline gelen milliyetçilerin Gerçek Finlandiyalılar partisi 39 sandalye kazandı.

Böylece, Ulusal Koalisyon yüzde 20,4, SDP 19,1 ve Gerçek Finlandiyalılar yüzde 19 oy oranına ulaşırken, 2007'deki yüzde 67,9 katılım oranına karşılık bu seçimlerde katılım yüzde 70,4 oldu.

Önceki Başbakan Mari Kiviniemi'nin yönetimindeki dördüncü büyük parti Merkez ise yüzde 15,8 oy oranıyla 35 sandalye elde etti.

AB TARTIŞMASI SONUCU ETKİLEDİ

Finlandiya'da dün yapılan genel seçimlerin kaderini Euro ve AB kurtarma paketi karşıtı hava belirledi. AB karşıtı programıyla dikkat çeken "Gerçek Finler" adlı aşırı sağcı parti, 2007 seçimlerine oranla oylarını dört kat artırarak yüzde 19'a çıkarmayı başardı.

Önceki mecliste en küçük parti olan Gerçek Finlandiyalılar, sandalye sayısını 34 arttırarak önemli siyasi güç haline geldi.

Finlandiya kamuoyu şimdi AB karşıtı Gerçek Finler Partisi'ne koalisyon görüşmeleri sırasında ne gibi ödünlerin vereceğini tartışıyor. Finlandiya'nın tanınmış siyaset bilimcilerinden Olavi Borg, Gerçek Finler'in Yunanistan, İrlanda ve Portekiz'in AB tarafından kurtarılmasına karşı çıktığını hatırlatarak, partinin Brüksel'de sıkıntıya neden olacağını söyledi. Kurtarma paketinin işleyebilmesi için bütün üye ülkelerin onaylaması gerekiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?