banner39

Aşırı sağcı Le Pen, AP'de grup kuracak

Fransa'daki AP seçimlerinde birinci olan aşırı sağcı siyasetçi Le Pen, aşırı sağcı bir grup kurmak için Brüksel'e gidiyor. Le Pen Yunan ve Macar partilerle işbirliğini reddetti

Avrupa Birliği 27.05.2014, 14:58 27.05.2014, 16:39
Aşırı sağcı Le Pen, AP'de grup kuracak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerini birinci sırada bitiren aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, AP’de grup kurma çalışmaları için yarın Brüksel’e gideceğini açıkladı.

BFM televizyon kanalına konuşan Le Pen, AP’ye seçilen aynı görüşteki parti temsilcileriyle görüşmelerde bulunup, yeni grubun nasıl oluşturulacağını tartışacaklarını bildirdi.

Le Pen, bununla birlikte Yunanistan ve Macaristan’daki aşırı sağ partilerle işbirliği yapmaya sıcak bakmadığını bildirdi.

Marine Le Pen’in, özellikle Belçika, Avusturya, İtalya, Hollanda ve İsveç’teki aşırı sağ partilerle işbirliği yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. İngiltere’de yarışı önde bitiren Avrupa Birliği (AB) karşıtı sağ parti, Le Pen ile anlaşma yapmaya sıcak bakmadığını açıklamıştı.  

AP tüzüğüne göre, grup kurmak için yedi farklı ülkeden, en az 25 parlamenterin bir araya gelmesi gerekiyor.

Fransa’da pazar günkü seçimleri, yüzde 25 oyla ilk sırada bitiren Le Pen’in partisi, Avrupa Parlamentosu’na 24 üye gönderme hakkına sahip olmuştu. 

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?