banner39

Atina belediyesinde solcu aday Kaminis önde

Yunanistan'da yapılan belediye ve eyalet seçimlerinde, başkent Atina'da yarışı yüzde 21,29 ile PASOK ve Demokratik Sol Partisi'nin (DHMAR) adayı Yorgo Kaminis önde götürüyor

Avrupa Birliği 19.05.2014, 14:09 19.05.2014, 14:09
Atina belediyesinde solcu aday Kaminis önde

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülke genelinde oyların yüzde 21,67'sinin sayıldığı ve Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) adayı Gabriel Sakellaridis'in yüzde 19,94, Yeni Demokrasi Partisi (YDP) adayı Aris Spilyotopulos 17,15, Altın Şafak Partisi (Hrisi Avgi) adayı İlias Kasidiaris'in ise 15,92 oranında oy aldığının belirlendiği kaydedildi.

Açıklamada, oyların yüzde 21,77'sinin sayıldığı Selanik'te PASOK ve DHMAR partilerinin desteklediği Yannis Butaris'in yüzde 36,02, YDP'nin adayı Kalafatis Stavros'un ise 26,23 oy aldığı belirtildi.

Oyların yüzde 19,46'sının sayıldığı Atina ve Pire'yi de içeren Attiki bölgesinde SYRİZA adayı Rena Duru'nun 23,57, PASOK ve DHMAR adayı Yannis Sguros'un 22,25, YDP adayı Yorgo Kumuçakos'un ise 14,33 oranında oy aldığı açıklandı.

YUNANİSTN BAŞBAKANI SAMARAS: SONUÇLAR OLUMLU

Yeni Demokrasi Partisi (YDP) Partisi Genel Başkanı ve Başbakan Antonis Samaras, yerel seçimlerin ilk sonuçlarını "olumlu" olduğunu söyledi.

YDP bürosunda gazetecilere açıklamalarda bulunan Samaras, "Her seçim sandığının kendi önemi var ve gayet tabii ki partimiz için olumlu ve tartışılmaz olan yerel seçim sonuçlarının ayrı bir önemi de var" diye konuştu.

Önümüzdeki Pazar günü yerel seçimlerin ikinci turunun ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağını hatırlatan Samaras, Yunanistan'ın vatandaşların fedakarlıklarıyla layık olduğu istikrarı görmesi gerektiğini belirtti.

PASOK lideri ve Başbakan Yardımcısı Evangelos Venizelos ise ikinci tur yerel seçimlerde halkın yetenekli ve çalışkan adaylara oy vereceğini ifade etti.

Hrisi Avgi Partisi'nin (Altın Şafak) aldığı oy oranına da değinen Venizelos, tüm demokratik güçlerin Nazilere ve şiddete karşı güçlü bir mücadele vermeleri gerektiğinin altını çizdi.

Anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon'un (SYRİZA) lideri Aleksis Çipras da "En iyi goller ikinci turda atılır" yorumunu yaptı. Atina ve Attiki bölgesinin sayfa değiştirdiğini dile getiren Çipras, önümüzdeki Pazar günü halk oylamasının yapılacağını belirterek, oyların boşa gitmeyeceğini söyledi.

ATİNA BELEDİYE BAŞKANI ADAYLARININ AÇIKLAMALARI

PASOK ve DHMAR Partilerinin desteklediği Atina Belediye Başkanı adayı Yorgo Kaminis, halkın verdiği desteği ikinci turda sürdürmesi çağrısında bulunarak büyük bir zafer kazanacağı inancını dile getirdi.

SYRİZA Atina Belediye başkanı adayı Gabriel Sakelleridis, kendine güvenen ve oy veren insanlara teşekkür ederek "ilk tur bizi haklı çıkarıyor" şeklinde konuştu.

Sakellaridis, Atina'nın geleceği için halka dayanışma çağrısında bulundu.

BATI TRAKYA'DA BELEDİYE BAŞKANI SEÇİLEMEDİ

Batı Trakya’da, Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ilk turda adayların aldığı oyların yeterli olmaması nedeniyle belediye başkanı seçilemedi.

Bölgedeki en büyük belediyelerden Rodop iline bağlı Kozlukepir Belediyesi’nde (Ariana) en çok oyu alan iki listenin başkanları Sadettin Şakir ve Rıdvan Ahmet, İskeçe ilindeki Mustafçova Belediyesi’nde (Miki) ise Cemil Kabza ile Mustafa Aga ikinci turda başkanlık için yarışacak.

Rodop ilinde ayrıca, Yassıköy Belediyesi’nde (İyasmos) ilk iki sırayı paylaşan İsmet Kadı ile Kiryakos Amucas, pazar günü karşı karşıya gelecek. Nüfusun yüzde 70’inden fazlası Türk olan Yassıköy’de, ikinci turda Türk aday Kadı’nın yeniden Başkan seçilmesi bekleniyor.

Diğer yandan, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis ve Dedeağaç Belediye Başkanı Evangelos Lambakis ilk turda rakiplerine büyük fark atarak yeniden başkan seçilirken, İskeçe’de belediye başkanlığı ise kinci tura kalmayı başaran Haralambos Dimarhopulos ile Hristos Pulios arasındaki yarış sonucunda belli olacak.

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?