banner39

Avro Bölgesi'ndeki durgunluk devam ediyor

Eylül ayında ekonomik aktivitenin daha da yavaşlama sinyalleri vermesinin ardından Avro Bölgesi'nin durgunluğa girme ihtimali daha da yükseldi.

Avrupa Birliği 24.09.2022, 20:19
Avro Bölgesi'ndeki durgunluk devam ediyor

S&P Global tarafından yapılan öncül Bileşik Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI) eylülde 48,2'ye düştü. Endeks bir önceki ay 48,9 düzeyindeydi. Endekste 50'nin altında kalan değerler ekonomide daralmaya işaret ediyor.

Üst üste üçüncü ayında da gerileyen PMI'nin Avro Bölgesi'ndeki ekonominin üçüncü çeyrekte küçüldüğünü gösterdiğini belirten ING ekonomisti Bert Colijn "Bu bizim ekonomik daralmanın başlamış olabileceği görüşümüzü onaylıyor," ifadelerini kullandı.

Özellikle bölgenin en büyük ekonomisi olan Almanya'daki aktivitenin yüksek enerji maliyetlerinden darbe almış olduğu görüldü.

Öte yandan Avro Bölgesi'nin ikinci büyük ekonomisi olan Fransa'da PMI beklentilerin üzerinde geldi.

Avro Bölgesi genelinde hizmet sektöründe PMI 49,8'den 48,9'a düşerek Şubat 2021'den beri en düşük seviyesini gördü.

İmalat sektöründe de rakamlar beklentilerin altında kaldı. Bölge genelinde satın alma yöneticisi endeksi 49,6'dan 48,5'e düştü.

Öte yandan bu durum faizleri 75 baz puan artıran Avrupa Merkez Bankası'nın işini daha da zolaştırıyor. Eylül ayında fiyatlar yükselişini sürdürmesine rağmen ekonomik aktivitenin yavaşlama işaretleri vermesi banka yönetiminin para politikalarını sıkılaştırıp sıkılaştırmama konusundaki tercihini daha zor hale getirecek.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?