Avrupa güne iki yeni hükümetle başladı

Bulgaristan ve Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin yeni hükümetleri iş başı yaptı

Avrupa güne iki yeni hükümetle başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'nın iki ülkesi bugün kurulan yeni hükümetlerle yola devam dedi.

Bulgaristan'da Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'in kurduğu geçici hükümet göreve başlarken, Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde Jelyka Cviyanoviç'in başbakan olduğu hükümet görevine başladı.

Bulgaristan'da Boyko Borisov hükümetinin 20 Şubat'ta istifa etmesinden sonra Cumhurbaşkanı Plevneliev, teknokratların yer aldığı geçici kabineyi kurdu.

Yeni hükümetin Başbakanı Marin Raykov (53) kabine üyeleri ile bakanlar kurulu binasına girerek, burada hazır bulunan, eski başbakan Boyko Borisov ve hükümetinin üyelerinden görevi teslim aldı.

13. Başbakan Raykov

Başbakan Marin Raykov, komünizm rejiminden 1989 yılında çıkan Bulgaristan'ın demokratik dönemindeki 13. başbakanı oldu. Daha önce üç hükümette dışişleri bakan yardımcılığı yapan ve iki dönem Paris Büyükelçiliğini yürüten Raykov, tecrübeli diplomat olarak tanınıyor.

BOSNA SIRP CUMHURİYETİ YENİ HÜKÜMETİ

Bosna-Hersek'i oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti'nde ise yeni hükümetin kurulmasıyla siyasi kriz sona erdi.

Başbakan Aleksandar Combiç'in geçen ay istifasının ardından Bosna Sırp Cumhuriyeti Başkanı ve Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen 46 yaşındaki kadın milletvekili Jelyka Cviyanoviç'in sunduğu hükümet listesi, Bosna Sırp Cumhuriyeti Meclisi'nden güvenoyu aldı. Jelyka Cviyanoviç, iktidardaki koalisyon üyesi partilerin oylarıyla Bosna Sırp Cumhuriyeti'nin yeni başbakanı oldu.

Meclisten güven oyu alan yeni kabinede, eski başbakan Aleksandar Combiç'in kabinesindeki altı isim liste dışı kaldı. Combiç'in kabinesinde içişleri, eğitim ve kültür, sağlık, turizm ve ticaret, bölgesel işbirliği ve ekonomi ilişkileri ve tarım bakanı olarak görev yapan bakanların yerine yine Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği'nden (SNSD) milletvekilleri getirildi.

Kendisine güvendiği ve hükümet kurmak için görevlendirdiği için Milorad Dodik'e teşekkür eden Cviyanoviç, bu süreçte Dodik'in kendisinden hiçbir talepte bulunmadığını, muhalefet partilerinin iddia ettiği gibi "Dodik'in mikrofonu" olmayacağını ifade etti.

Cviyanoviç

Bosna-Hersek'in kuzeyindeki Tesliç şehrinde 1967 yılında dünyaya gelen Cviyanoviç, Aleksandar Combiç'in kabinesinde Bölgesel İşbirliği ve Ekonomi İlişkikeri Bakanı olarak görev yaptı. Saraybosna Üniversitesi Filoloji Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan Cviyanoviç, aynı üniversitenin hukuk fakültesinde yüksek lisans eğitimi aldı.

Cviyanoviç, bakan olarak görev yapmadan önce de Bosnalı Sırpların lideri Milorad Dodik'in Avrupa Birliği Entegrasyonu Danışmanı olarak çalıştı. Cviyanoviç, Dodik'in çevresindeki en sadık kişilerden biri olarak biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 13:54
banner53
YORUM EKLE

banner39