Avrupa Konseyi'nin Macaristan ve Slovakya planı başka

Avrupa Konseyi, Rus ham petrolüne yüksek derece bağımlı oldukları bilinen Macaristan ve Slovakya'nın Rusya'ya petrol ambargosundan muafiyetini görüşüyor.

Avrupa Birliği 02.05.2022, 17:01
Avrupa Konseyi'nin Macaristan ve Slovakya planı başka

Rus ham petrolüne yüksek derece bağımlı oldukları bilinen Macaristan ve Slovakya'nın şu anda hazırlık aşamasında olan Rus petrolünü satın alma ambargosundan muaf tutulmasının Avrupa Komisyonu'nda görüşüldüğü bildirildi. 

Komisyonun bir sonraki yaptırım olacak olan altıncı paket çalışmaları Moskova'nın en önemli gelir kaynağı olan Rus petrolünün satın alınmasını yasaklamayı içeriyor. 

Ukrayna'nın işgali nedeniyle başlatılan bu yaptırımlardaki son genişlemenin salı günü tamamlaması bekleniyor.

Büyük ölçüde Rus petrolüne bağımlı olan Macaristan, her fırsatta enerjiyle ilgili yaptırımlara katılmayacağını söyledi. Slovakya da Rus petrolüne en çok bağımlı olan AB ülkelerinden biri.

AB yetkilileri 27 ulustan oluşan bloğu bir arada tutmak için Komisyonun Slovakya ve Macaristan'a "muafiyet veya uzun bir geçiş dönemi" teklif edebileceğini aktarıyor.

Yetkililer, petrol ambargosunun aşamalı olacağını ve büyük olasılıkla yalnızca gelecek yılın başından itibaren tam olarak yürürlüğe gireceğini de ekliyor.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?