Avrupa Merkez Bankası faiz oranları değişmedi

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu toplantısından faiz oranlarını değiştirmeme kararı çıktı.

Avrupa Merkez Bankası faiz oranları değişmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu toplantısında, politika faizinin yüzde 0,25, mevduat faiz oranının yüzde 0, marjinal borç verme faiz oranının ise yüzde 0,75 bırakılması kararı alındı.

Enflasyonun 2014'te yüzde 1, 2015'te yüzde 1,3 ve 2016'da ise yüzde 1,5 olmasını beklediğini açıklayan ECB, 2014 yılı için büyüme tahminini yüzde 1,1'den yüzde 1,2'ye yükseltti.

ECB Başkanı Mario Draghi, ECB binasında düzenlediği basın toplantısında, düzenli ekonomik ile parasal analizlere dayanarak faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldıklarını belirtti.

ECB'nin 2016 yılını da kapsayan son makroekonomik projeksiyonlarının uzun süreli bir enflasyonu öngördüğünü ifade eden Draghi, "Para ve kredi dinamikleri kontrol altında tutuluyor. Uzun ve orta vadede Avro Bölgesi'nde enflasyonu hedeflerimiz doğrultusunda yüzde 2 civarında tutacağız" dedi.

"AVRO BÖLGESİ'NDE İŞSİZLİK HALA YÜKSEK"

Draghi, fiyatlar ile büyümeye ilişkin orta vadeli analizlerin, genişleyici para politikası duruşunu koruma kararlarını onayladığını anlatan Draghi, bunun Avro Bölgesi'nde kademeli ekonomik iyileşmeye yardımcı olacağına işaret etti.

Bölgede ekonomik iyileşmenin gittikçe ilerleme kaydetmesine paralel işsizliğin stabilize olduğuna dikkati çeken Draghi, "Ekonomik aktivitenin aynı zamanda Avro Bölgesi'ndeki kademeli olarak güçlenen ihracat talebinden faydalanması bekleniyor. Avro Bölgesi'nde işsizlik stabilize olmasına rağmen hala yüksek. Kamu ve özel sektörde gerekli bilanço ayarlamaları ekonomik toparlanmanın hızını yakalamaya devam edecektir" diye konuştu.

"UKRAYNA KRİZİ RUSYA'YI OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR"

Mario Draghi, gazetecilerin Ukrayna'da yaşanan siyasi krize ilişkin sorusu üzerine, krizin ekonomik etkilerini öngörmek için henüz yeterli bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.

Krizin Rusya ve Ukrayna etkilerine değinin Draghi, bu durumun Rusya ekonomisine negatif etkileri olabileceğini aktardı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 21:13
banner53
YORUM EKLE

banner39