Avrupa Parlamentosu 7 yıllık bütçeyi kabul etti

AB Parlamentosu aylardan beri devam eden bütçe tartışmalarını sonlandırarak 2020 yılına kadar geçerli olacak bütçe planını karara bağladı.

Avrupa Parlamentosu 7 yıllık bütçeyi kabul etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yeni bütçe planı ile 2014 yılından 2020 yılına kadar AB tarafından yaklaşık 960 milyar Avroluk harcama öngörülüyor. Yeni bütçe miktarı bir önceki 7 yıl için belirlenen bütçeden 38,2 milyar Avro daha az. AB Komisyonu önümüzdeki 7 yıllık ihtiyacı yaklaşık 1 trilyon Avro olarak tahmin etti. AB Parlamentosu da önceleri rakamın daha yüksek olmasını istiyordu. Ancak 28 üye ülke hükümet temsilcilerinden oluşan Konsey buna karşı çıktı. Özellikle İngiltere tarafından daha fazla tasarruf yapılması taleb edildi, Almanya da tasarruf yapılmasından yana tavır koydu.

Uzun tartışmalardan sonra AB Parlamentosu, 2016 yılında bütçenin yeniden gözden geçirilmesi konusunda Konseyi ikna edebildi. Ayrıca bütçe dağılımının daha esnek olması sağlanacak. Yeni belirlenen bütçe, Konsey tarafından da kısa bir süre içinde onaylanacak.

AB Parlamento Başkanı Martin Schulz, bütçe kararının verilmesinden duyduğu memnunluğu dile getirerek 2014 yılı başından itibaren işsiz gençler için, ya da AB'nin fakir bölgelerindeki insanlar için yardımların zamanında ulaşabileceğini söyledi. AB Bütçe Komiseri Janusz Lewandowski de Avrupa için iyi bir gün olduğunu belirtti. Yeni bütçe ile yapılacak harcamalar arasında üniversite öğrencileri arasındaki ülke değişimini sağlayan Erasmus programı da daha güçlü hale getirilecek.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:52
banner53
YORUM EKLE

banner39