banner15

Avrupa sığınmacı krizine çözüm arıyor

Avrupa Birliği (AB) ve Balkan ülkeleri, sığınmacı krizini Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen zirvede ele alıyor. AB toplantıda "derhal uygulamaya konulacak operasyonel kararlar" almayı hedeflese de AB ile Balkan ülkeleri arasında büyük yaklaşım farkı bulunuyor.

Avrupa sığınmacı krizine çözüm arıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa, sığınmacı krizine nihai çözüm arıyor. 15 Ekim'de yapılan AB zirvesinin ardından bu kez de Balkan ülkelerinin katılımıyla sorun bir kez daha ele alınıyor. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'ın çağrısı üzerine toplanan mini zirve, gecikmeli olarak TSİ 18.30'da başladı. 

Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Hırvatistan, Macaristan, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan'dan devlet veya hükümet başkanlarının katıldığı zirvede, Avrupa Sığınma Destek Ofisi (EASO), AB Sınır Ajansı (Frontex) ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcileri de yer alıyor. 

''ÜLKELER TEK TARAFLI ÇÖZÜM PEŞİNDE OLMAMALI'' 

Zirve öncesi Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, gazetecilere yaptığı açıklamada, Halep'te yoğunlaşan çatışmalara dikkat çekerek, bunun Avrupa üzerinde sığınmacı krizi bağlamında derhal etkisini göstermesinin söz konu olduğunu vurguladı. 

Bu yüzden bir araya gelmelerinin önemli olduğunu söyleyen Hahn, ''Umarım hem üye ülkeler hem de Batı Balkan ülkeleri, çok yakın bir işbirliği içine girer ve sorunu ele almak için hiç de uygun olmayacak tek taraflı bir çözüm arayışında olmazlar' dedi. 

Sığınmacı meselesinin koordineli bir şekilde ele alınmasının önemine değinen Hahn, kış aylarıyla beraber daha fazla sığınağa ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekerek, AB'nin ek finansal yardımlar yapacağını açıkladı. Bugünkü zirvenin çağrısının çok kısa bir süre önce yapıldığının altını çizen Hahn, ''Bu soruna çözüm bulmalıyız. Üye ülkeler ile üye olmayanlar arasında bir ayrım yapamayız. Avrupa kıtası, etkilenmiş durumda. Bu yüzden de tutarlı ve koordineli bir çözüme ihtiyaç var'' ifadesini kullandı. 

''HİÇBİRİMİZ İÇİN İYİ OLMAZ''

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ise, ''Bugün tüm Avrupa özellikle de Batı Balkanlar için kapsamlı bir çözüm bulmayı umuyoruz. Niyetimiz (sınırlara) yeni duvarlar, çitler örmek değil, tutarlı bir çözüm bulmak. Tüm sorunları tartışmaya ve zorlukların üstesinden gelmeye hazırız'' dedi.

AB üyesi olmamalarına rağmen kotalar bağlamında kendi paylarına düşen yükü omuzlamaya hazır olduklarını, ancak bunun için söz konusu çözümün ne olduğunu görmeleri gerektiğini ifade eden Sırp Başbakan, ''AB sınırlarını mı koruyacağız? Meseleyi ayrı ayrı mı ele alacağız? Bugün önümüzde çok soru olacak. Eğer bugün başarılı bir sonuç çıkmazsa hiçbirimiz için iyi olmaz'' diye konuştu. 

''PAZAR ÖĞLEDEN SONRA YAPILAN GÜZEL BİR GÖRÜŞME SADECE'' 

Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanovic de ''Buraya ortak bir bildiri için değil görüşmeye geldik. Biz zincirde dördüncü halkayız. Eğer bazı ülkeler, sığınmacıların diğer ülkelere gitmelerine izin vermezse, Hırvatistan bir risk almaz. Çünkü bir dördüncü halkayız'' şeklinde konuştu. Milanovic, meselenin öncelikle Yunanistan ve Türkiye'de ele alınması gerektiğini savunarak, ''Bugünkü sadece pazar öğleden sonra yapılan güzel bir görüşme'' dedi. 

''SADECE GÖZLEMCİYİZ'' 

Macaristan Başbakanı Victor Orban, sınırlarını sığınmacılara kapattıklarına göndermede bulunarak, ''Macaristan artık hatta yer almıyor. Bugün burada sadece gözlemciyiz. Komşulara yarım etmeye hazırız ama burada bugün sadece gözlemciyiz'' şeklinde konuştu.

Daha önce başka toplantılar yaptıklarını ve bazı önerilerde bulunduklarını, ancak bunlardan hiçbirinin kabul edilmediğini söyleyen Orban, ''Bunlardan biri, eğer Yunanistan yapamıyorsa, oraya giderek sınırları korumaktı. Ancak kimse bizi dinlemedi'' açıklamasını yaptı. 

"TÜRKİYE DE DAVET EDİLMELİYDİ'' 

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, bugüne kadar bir çözüme ulaşamadıklarını, bunun sebebinin de bazı ülkelerin sorumluluktan kaçmak olduğunu savundu. Bugünkü toplantının önemli olduğunu söyleyen Çipras, ''Ancak bu meselede kritik ortak Türkiye davet edilmiş değil. Bugünkü görüşme, sığınmacı koridor ülkeleri arasında olacak. Herkes biliyor ki koridorun sonunda bir giriş var. Eğer giriş ülkesi ile anlaşmaya varamazsak bir çözüm bulmamız zor olacak'' diye konuştu. 

YAKLAŞIM FARKI

Juncker, çağrı metninde, Batı Balkanlar boyunca görülen sığınmacı akınının ele alınacağı zirvenin amacını "derhal uygulamaya konulacak ortak operasyonel sonuçlara varmak" şeklinde açıklamıştı. Ancak bugünkü hem de zirveden sadece bir gün önce Sofya'da toplanan Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Romanya Başbakanı Victor Ponta ve Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, yaptıkları açıklamalarla AB ile aralarında yaklaşım farkını ortaya koydular. 

Bulgaristan Başbakanı Borisov, Almanya ve Avusturya gibi ülkelerin sığınmacı akını karşısında sınırı kapatmaya yöneldiğini hatırlatarak "Sınırlarınızı kapatmaya devam ederseniz, biz de halklarımızı tampon bölgede kalmaya mahkum etmeyiz, biz de sınırlarımızı kapatmaya hazırız" demişti.

TÜRKİYE İLE ANLAŞMA ÇABALARI

AB liderleri, 15 Ekim'de düzenlenen zirvede sığınmacı krizinin çözümüne yardım etmesi karşılığında, Türkiye ile vizelerin kaldırılması sürecinin hızlandırılması ve yeni fasıllar açılarak katılım müzakerelerinin yeniden canlandırılması yönünde irade beyanı ortaya koymuştu. Türkiye'yle görüşmeler halen sürerken AB, sığınmacı krizinin çözümünde Ankara'yla işbirliğinin hayati olduğunu belirtiyor.

MACARİSTAN SINIRI KAPATTI, SIĞINMACILAR HIRVATİSTAN'A YÖNELDİ

Krizde Balkan ülkeleri, gelişmiş Avrupa ülkelerine varmak isteyen sığınmacıların ana güzergahı olarak öne çıkıyor. Macaristan'ın geçen hafta Hırvatistan sınırına tel örgü çekmesinin ardından, sığınmacılar Slovenya'nın Brezica sınır kasabasına yöneldi. Sadece bir hafta içinde 50 binden fazla sığınmacı Slovenya'ya girerken, en az 10 bini ise işlemlerinin yapılmasını bekliyor.

EN AZ 681 BİN SIĞINMACI AVRUPA'YA GİRDİ

Tüm Avrupa ülkelerine ise bu sene Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, en az 681 bin sığınmacı girdi. Bunlardan 160 binini belli kotalar çerçevesinde üye ülkelere dağıtmada anlaşan AB ancak şu ana kadar sadece 86'sını yerleştirebildi. 854 kişi ise gelecek günlerde yerleştirilecek. Belçika 30, Finlandiya 200, Fransa 40, Almanya 10, Litvanya 4, Lüksemburg 90, Portekiz 130, İspanya 50 ve İsveç 300 kişiyi kabul etme sözü verdi. Bu sayıyla toplam hedefin sadece binde 5'ini karşılanmış olacak.

AB, bahar aylarının gelmesiyle sığınmacı akınında yeni dalga bekliyor. Hem Türkiye hem de Balkan ülkeleriyle anlaşmaya varılmazsa başta Almanya olmak üzere gelişmiş Avrupa ülkelerine yüz binlerce sığınmacı daha girebilir. O yüzden AB, bahar ayları öncesinde sorunu büyük ölçüde çözmek istiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2015, 07:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35