Avrupa'dan Rus medyasına karşı ayırımcı politika

AP, Sputnik ve RT'ye karşı politika geliştirilmesini öngören tasarı onaylandı. Rusya'yla yapılacak mücadelenin DEAŞ’a karşı gösterilecek direniş ile aynı sınıfa konulan karar metninde, AB üyesi ülkelere de karşı propaganda projelerine finans için çağrı yapılıyor.

Avrupa Birliği 23.11.2016, 15:59 23.11.2016, 16:15
Avrupa'dan Rus medyasına karşı ayırımcı politika

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu (AP), RT ve Sputnik'e karşı konulması için politika geliştirilmesini öngören karar tasarısını onayladı.

AP'de yapılan oylamaya katılan 691 parlamenterden 304'ü tasarıya destek verdi. 179 parlamenter tasarı için 'hayır' oyu kullanırken, 208'i çekimser kaldı.

Polonyalı parlamenter Anna Elzbieta Fotyga tarafından sunulan karar, Brüksel'in üçüncü tarafların propagandasına karşı politikalar geliştirilmesini öneriyor. Karar metninde Rusya'nın AB'ye karşı propaganda yürüttüğü iddia ediliyor.

Rusya'yla mücadelenin DEAŞ’a karşı gösterilecek direniş ile aynı sınıfa konulan karar metninde, AB üyesi ülkelere karşı propaganda projelerine finansman bulmaları için çağrı yapılıyor.

Karar metninde, Rusya'nın AB ülkelerindeki muhalif politik partilere finansal destek sağladığını ve devletlerarası ilişkileri kullanarak AB'yi bölmeye çalıştığı savunuluyor.

Metinde RT, Sputnik ve Rusçanın popülerleştirilmesi için çalışan Russkiy Mir kuruluşu ise AB karşısındaki başlıca enformasyon tehditleri arasında gösteriyor.

Sputnik’e konuşan Letonyalı milletvekili Tatyana Jdanok "Sağcıların büyük bölümü kararı uygun bulacaktır. Kararın onaylanması Avrupa Parlamentosu için bir utanç olur. Karar bir propaganda niteliğinde" ifadelerini kullanmıştı.

Fransız milletvekili Jean-Luc Schaffhauser de şunları söylemişti: "Bu karar taslağı ideolojik olarak tamamen taraflı bir yaklaşımın eseri. AB’nin ‘Rus propagandası’ için endişelenecek bir sebebi yok, zira AP'de çoktan Amerikan propagandası hakim. Rus medyası dünyada gerçekleşen olaylara dair hakiki durumları aktarıyor. Bu karar tamamen Brüksel’in bilgi edinme ve medya üzerinde kontrol elde etme niyetinden kaynaklı. Karar ayrıca Avrupa karşıtı ve Avrupa’nın işbirliği ve ortaklık prensiplerine karşı. Bu girişim, köprüler inşa etmek yerine, ideolojik bir yaklaşımla nefreti teşvik ediyor."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?