banner39

Avrupalının AB'ye güveni sarsıldı

12 yıldır düzenli olarak yapılan araştırmada, AB ve Euro’ya güven, bugüne dek hiç bu kadar büyük bir güven kaybına uğramamıştı.

Avrupa Birliği 29.03.2012, 10:04 29.03.2012, 10:07
Avrupalının AB'ye güveni sarsıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa'da kurumlara duyulan güven azalıyor. Avrupa'nın en geniş kapsamlı tüketici araştırmasına göre, özellikle AB ve Euro'ya güvende düşüş var.

Deutche Welle'nin haberine göre, Avrupa Birliği (AB) ve Euro sadece bir yıllık bir zaman zarfında Avrupa çapında yoğun güven kaybına uğradı. Reader’s Digest dergisinin 15 ülkede, yaklaşık 27 bin 500 kişinin katılımıyla yaptığı ve Avrupa’nın en geniş kapsamlı tüketici araştırması niteliğini taşıyan ankete göre, halkın yüzde 62’si, Avrupa Birliği’nin gelecek yıllarda istikrarını koruyacağı konusunda şüpheli. Avrupa’da kurumlara duyulan güvenin ölçüldüğü ve 12 yıldır düzenli olarak yapılan araştırmada, AB ve Euro’ya güven, bugüne dek hiç bu kadar büyük bir kayba uğramamıştı.

Euro'ya güven azalıyor

Almanya’da ortak para birimine duyulan güven, geçen yılki değerin yüzde 8 altında. Avrupa ortalamasında ise, yüzde 12 ile daha da büyük bir düşüş kaydedildi. Avrupa Birliği de, halkın gözünde itibar kaybediyor. Almanya dışındaki ülkelerde, Birliğe güven, geçen yıla oranla yüzde 7 daha az. Almanya’da ise, kamuoyunun güveni aynı düzeyde seyrediyor. Almanlar, Rumenler ve Slovenler, AB’nin gelecekteki istikrarına açık farkla en fazla güven duyan halklar.

AB’nin adının “Avrupa Birleşik Devletleri” olarak değiştirilmesi fikri ise hiç destek görmüyor. Almanya'da ankete katılanların yüzde 60’ı, Avrupalıların da yüzde 59’u bu fikre karşı.

Genel olarak kurumlara güven azalıyor

AB ve Euro’ya güven konusunda gözlenen erozyon, sadece borç krizinden kaynaklanmıyor. Genel olarak kurumlara yönelik bir güven kaybı söz konusu. Avrupalıların kurumlara olan güveninde bir yıl içinde yüzde 5’lik bir azalma oldu. Almanya’nın değerlerine bakılırsa, evlilik kurumu birinci sıradaki yerini korumaya devam ediyor, ardından ise çevre koruma örgütleri, radyo, televizyon, basın ve adalet sistemi geliyor. Almanlar en az internete, hükümete ve reklamcılık branşına güveniyor.

Kilise de nasibini aldı

AB ve Euro’nun yanı sıra kiliseye yönelik güven de azalmaya devam ediyor.

Almanya’da "Reader’s Digest" dergisinin anketine katılanların sadece yüzde 30’u kilise kurumuna güvendiğini belirtiyor. Bu oran 2011’de yüzde 34, hatta 2010’da yüzde 41 olarak ölçülmüştü. Gözlemciler bu güven kaybında, son yıllarda kiliseye ait kurumlarda ortaya çıkarılan çocuklara yönelik taciz olaylarının önemli rol oynadığını belirtiyor.

Avrupa çapında ise kilise kurumuna duyulan güven yüzde 37 ile geçen yılki oran ile (yüzde 38) yaklaşık aynı seviyede seyretmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?