Avrupa'ya yeşil otomobil

Avrupa Birliği, on yıl içinde otomobillerin emisyon sınırını düşürmesi zorunluluğu getiriyor

Avrupa'ya yeşil otomobil

Avrupa Birliği, 2020'ye kadar yeni otomobillerin emisyon sınırının düşürülmesi için üretici şirketlere yeni zorunluluklar getiriyor. Çevreci gruplar ise yeni ortalama emisyon sınırını yeterli bulmadı.

Avrupa Birliği Komisyonu, otomotivcilik şirketlerini zararlı gaz emisyonunu daha da düşürmeye zorluyor. Otomobil markalarının bütün model paletindeki ortalama karbondioksit emisyonu için getirilen üst sınır kilometre başına 130 gram.

Bu üst sınır 2015 yılına kadar geçerli olacak ve 2020 yılında fabrika çıkışı otomobillerde 95 grama düşürülecek.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun iklimin korunmasından sorumlu üyesi Connie Hedegaard, yeni üst sınırın iklimin korunması kadar tüketicinin yakıt masrafını düşürmeye de yarayacağını söylüyor.

Yeni otomobillerin birkaç yıl öncesine kıyasla çok daha az yakıt sarf ettiğini hatırlatan Komisyon üyesi, bunun kendiliğinden olmadığını Avrupa çapında hedefler belirlendiği için başarıldığını belirtti.

Avrupa Tüketiciyi Koruma Merkezi'nin direktörü Monique Goyens de yeni emisyon sınırının tüketici için avantajlı olacağını ve yakıt sarfiyatı düşük yeni otomobillerdeki fiyat farkının kısa zamanda azalan yakıt masrafıyla kapatılabileceğini söylüyor.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun yeni talimatnamesine göre her bir otomobilin emisyon üst sınırının altında kalması gerekmiyor. Yoksa arazi tipi ağır araçların sonu gelirdi. Üst sınır, bir şirketin imal ettiği bütün segmentlerdeki araçların emisyon ortalaması için geçerli olacak. Emisyon hesabında aracın ağırlığı da rol oynuyor. Ağır araç da artık sıkletine göre yakıttan tasarruf edecek.

Komisyon üyesi Hedegaard bunun doğru bir adım olduğu görüşünde. Hedegaard, "İki şişmanı karşılaştırın. Biri 160, diğeri ise 90 kilo olsun. Her ikisinden de aynı kiloyu vermesini istemek haksızlık olur. İki şişmanın da göreceli olarak aynı oranda kilo vermesi daha doğru olmaz mı?", dedi.

Bu uygulama, güçlü motorları ve yüksek sarfiyatıyla dikkat çeken BMW, Mercedes ve Porsche gibi Alman markalarına yarayacak. Hür Demokrat Partili Avrupa Parlamentosu Milletvekili Holger Krahmer bunu da yeterli bulmuyor ve emisyon sınırının düşürülmesinin öncelikle küçük otomobil imal eden şirketlere yarayacağını söylüyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 14:42
banner53
YORUM EKLE

banner39