Avusturya gazetesinden 'İslamofobik' uygulama

Avusturya'da biz tecavüz haberini yayınlayan Österreich isimli gazete, zanlının ismini vermemek için farklı bir yol kullandı, ismin baş harflerini kullanmak yerine, Martin isimli zanlıyı bir Müslüman ismi olan Ali ismiyle kodladı, gazetenin bu uygulaması tepkilere neden oldu

Avusturya gazetesinden 'İslamofobik' uygulama

Viyana’da bir taksicinin müşterilerine tecavüzden yargılandığı dava, Avusturya medyasında geniş yer buldu.
Taksisine sarhoş olarak binen iki bayan müşterisine tecavüz etmekten yargılanan 59 yaşındaki taksicinin duruşması görülürken, salonda dinleyici olan bir bayanın taksiciyi gördükten sonra savcıya giderek, ‘’bu adam bana da tecavüz etti’’ diye şikayette bulununca dava kapsamı genişletildi.  Mağdurun şikayeti sonrası yeni bir soruşturmanın açılacağı açıklandı.

ÖSTERRİCH GAZETESİNDEN İSLAMAFOBİ'Yİ KÖRÜKLEYECEK UYGULAMA

Dün medya organlarının sitelerinde, bugün ise gazetelerde yer alan haber ile ilgili Österreich gazetesinin yaptığı uygulama dikkatlerden kaçmadı.


3 bayan müşterisine tecavüz eden taksicinin ismini kullanmak istemeyen Österreich gazetesi temsili isim kullamayı tercih etti. Gazete ve web sitesinden verdiği haberde seçilen ismin bir Müslüman ismi olan ve çokça kullanılan Ali isminin olması, dikkatlerden kaçmadı. Haberde Ali isminin yanında parantez içinde ‘isim değiştirildi’ şeklinde not düşen Österreich gazetesinin bu uygulamayı hangi amaçla yaptığı merak konusu.

HEUTE GAZETESİ, TERS KÖŞEYE YATIRDI

Tecavüzcü taksicinin haberine gazetesinde yer veren bir diğer medya organı, Heute gazetesiydi.
Bugün 26.06.2014 çıkış tarihli baskısının 18. sayfasında habere yer veren gazete, 59 yaşındaki tecavüzcü taksicinin ismini Martin B. olarak verince, Österreich gazetesinin temsili isim olarak 'Ali' ismini kullanması akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

Kaynak: Haberjournal

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2014, 10:24
YORUM EKLE

banner39