Berber dükkânında şiir gecesi/VİDEO

Atina'da geleneksel dekor ve yöntemler kullanan bir berber, şehrin dikkat çeken dükkânları arasına girdi

Berber dükkânında şiir gecesi/VİDEO

Atina'da yeni açılan bir berber dükkânı, dekoru ve geleneksel yöntemleri ile müşterilerini yıllar öncesine götürüyor. Mısır kökenli bir vatandaşın açtığı dükkânda müşteriler kendini Ayad ustanın hünerli ellerine bırakırken, sırasını bekleyenler ise farklı atmosferin keyfini çıkarıyor.

 Dükkânda bulunan bütün eşyalar, 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarına ait antikalar.  Özenle tasarlanan dükkân, içeri giren müşterileri bir asır öncesine götürüyor olsa da bu berber dükkânı yeni bir fikrin ürünü.

 "AMACIM MÜŞTERİLERİ STRESTEN UZAKLAŞTIRMAK"

 Eski berber dükkanları zamana ayak uyduramayıp teker teker kapanmışken, Mısır kökenli bir Yunan olan Panayotis Grigoriu kaybolan berber geleneğini Atina'da tekrar canlandırmak istedi. "Mısır'dan geldiğimde, ülkemdekiler gibi geleneksel berberlerin burada olmadığını gördüm" diyen Grigoriu, "Erkeklerin buluştuğu, muhabbet ettiği, fıkralar anlattığı eski tarz berberleri özleyince bu tür bir berber dükkanını Atina'da açmak istedim. Bu fikri antikalara olan ilgimle birleştirdim. Müşteriler farklı bir zaman dilimini yaşarken, caz, opera, klasik müzik dinliyor. Amacım gelen müşterileri dertten, stresten uzaklaştırmak" ifadelerini kullandı.

 Yunanistan'da traş yapan berberler artık neredeyse yok olmuşken, Grigoriu’nun berber dükkanında saç traşlanıyor, usturayla sakal traşı yapılıyor. Mısır'ın geleneksel yöntemleri ile traşa başlamadan önce yüze traş köpüğü sürülüyor ve sakallar yumuşayana dek yüz sıcak ve ıslak bir peçete ile kapatılıyor.

 Usturanın ateşle sterilize edildiği küçük şovun ardından müşteri kendini bu dükkanda çalışan Ayad ustanın hünerli ellerine bırakıyor. Dükkânda yine Yunanistan'ın tanımadığı bir yöntem olan ip de kullanılıyor.

 DÜKKANDA ŞİİR GECELERİ DÜZENLENİYOR

 Yunanistan'daki benzeri dükkânların aksine, Atina'daki bu dükkan sadece erkeklere hizmet veriyor. Kadınlarsa bu özel atmosferden geceleri düzenlenen şiir geceleri ile istifade edebiliyor. Erkekler ve kadınlar artık ortak modern kuaför salonlarını kullanırken, bu berber dükkânını seçenler, erkek erkeğe muhabbet de ediyorlar.

 Dükkânının müdavimlerinden bir müşteri; "Birkaç sene önce sadece erkeklerin gittiği bir berber ararken buldum burayı. İlk gördüğümde çok şaşırmıştım ancak burada bulunmak çok güzel bir deneyim. Atmosfer insanı rahatlatıyor. Ayad usta çok başarılı ve artık kendisiyle arkadaş olduk. Buraya gelince bütün sorunlarımı unutup, kahvemi içiyorum, traşımı oluyorum" diye konuştu.

 ÖZLENEN BERBER DÜKKÂNI

Dükkânda müşterilerin kimi sıra beklerken, gazete okuyor, kahvelerini yudumluyor ya da arkadaşları ile satranç oynuyor. Atina'daki bu dükkân dostlukların hâkim olduğu, uzun sohbetlerin yapıldığı o eski berber dükkânlarını özleyenleri bekliyor. 

DERYA KÖSEOĞLU - KUZEY HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2014, 19:45
banner53
YORUM EKLE

banner39