banner39

banner35

Beyaz, Hristiyan bir Avrupa'yı Müslümanların ve Afrikalıların istilasından mı koruyacak?

Yeni 'Avrupai yaşam tarzı' komiserliğine eleştiriler ardarda geldi. “Tam olarak neyi korumak istiyoruz? Kime karşı? Beyaz, Hristiyan bir Avrupa'yı Müslümanların ve Afrikalıların istilasından mı koruyacağız?. ..

Avrupa Birliği 12.09.2019, 17:35 12.09.2019, 17:44
Beyaz, Hristiyan bir Avrupa'yı Müslümanların ve Afrikalıların istilasından mı koruyacak?

Avrupa Parlamentosu'nda göreve getirilen Yunanistan başbakan yardımcısı Margaritis Schinas'tan 'Avrupa yaşam tarzını' koruması bekleniyor. Schinas'ın görevi alanı göç konusunu da kapsıyor. Komiserliğin, gerek Avrupa Parlamentosu'nda, gerekse STK'lar nezdinde eleştirilen adı, köşe yazarlarını da ikiye bölmüş durumda.

Yunan finans gezetesi Naftemporiki'ye göre, Avrupa yaşam tarzı diye korumaya değer bir şey var:

“Kavramın kendisi 'tuhaf, ürkütücü, faşist ya da bölücü' değil. ... Bu yaşam tarzının ne olduğu ve kim tarafından tehdit edildiği konusunda anlaşmak yeterli. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra öğrendiğimiz Avrupai yaşam tarzı ne anlama geliyor? Son on yıldakine benzer sayısız zorluğa rağmen barış ve göreli istikrar içinde bir dünya. ... Göç akınlarıyla nasıl baş edileceği, vatandaşın kendini (maddi olarak) nasıl yeniden güvende hissedeceği, eğitimin nereye gideceği ve istihdam koşullarının nasıl yapılandırılacağı, Avrupai yaşam tarzıyla yakından ilgili konular.”

     
Tek amaç, göçü kontrol etmek

Tarihçi Rui Tavares, Público'daki yazısında Yunan Margaritis Schinas'ın yeni görevini gülünç ve riyakarca buluyor:

“Bay Schinas'ın görev alanının adı olan 'Avrupai yaşam tarzımızı koruma', [İngiliz komedyen grubu] Monty Python'un 'Aptal Yürüyüş Bakanlığı'na' benziyor. En kötüsü de bu ismin aptal değil, ikiyüzlü olması. Çünkü konu esas itibariyle göçün kontrol edilmesi ya da birinin dile getirdiği gibi 'başka insanların AB'deki yaşam tarzımıza müdahalesinin engellenmesi'. George Orwell'in 1984'ünde Hakikat Bakanlığı'nın yalan üretmesi, Barış Bakanlığı'nın savaşması gibi, yeni AB Komisyonu'ndaki komiserliklerin adları da işlevlerinin tam aksi anlamına geliyor.”

Tehlikeli bir sözcük seçimi

Bu komiserliğin adı Macar Başbakanı Orbán karşısında pes etmektir, diyor De Standaard:

“Tam olarak neyi korumak istiyoruz? Kime karşı? Beyaz, Hristiyan bir Avrupa'yı Müslümanların ve Afrikalıların istilasından mı koruyacağız?. ... Kuşkusuz her insanın ortak bir kimliğe, hızla değişen bir dünyada, kendini evinde hissetmeye ihtiyacı var. Brüksel'deki kozmopolit bürokratlar uzun süre bunu görmezden geldiler. Evet doğru, göç, korku ve rahatsızlık yaratıyor. Göç konusundaki sorumluluğun bir başkan yardımcısına verilerek, Avrupa gündeminin en üst sıralarına çekilmesi de iyi oldu. Ama AB Komisyonu, göç politikasını 'Avrupa yaşam tarzının' korunmasına bağlayarak, Orbán'ın göç konusundaki kendine mal ettiği izlenimini yaratıyor.”

Kristeligt Dagblad'a göre, von der Leyen, göç komiserine daha geniş yetkiler tanıdı:

“Artık Avrupa'yı Avrupa yapan değerleri -her ne iseler- korumaktan sorumlu komiser oldu. Kimi Avrupalı hala yoksulluk, kimiyse refah içinde yaşıyor. Kimileri demokratik haklardan faydalanıyor, kimileriyse bunlar için mücadele vermek zorunda. ... Kimileri yüksek vergilerin olduğu ve refahın kamu eliyle finanse edildiği toplumlarda yaşarken kimileri gelecek güvencelerini kendileri ödemek zorunda kalıyor. Yeni AB Komisyonu'nun yeni ve parlak fikirler geliştirmek yerine Avrupa'nın acil sorunlarını çözmeye odaklandığını düşünün.”

Yeni Komisyon başkanının tuzakları

Webcafé, AB Komisyonu'nun yeni komiserliklerine verilen, 'Avrupai Yaşam Tarzının Korunması' ya da 'Dünyada Daha Güçlü Bir Avrupa' gibi isimlere mizahi açıdan yaklaşıyor:

“AB Komisyonu'nun en önemli komiserliğinin adının tuhaf bir şekilde değiştirilmesi gözlerden kaçmadı. Bu ad, bir davranış psikolojisi ders kitabından ya da 'Instagram'da daha çok takipçi isteyen influencerler için beş öneri' başlıklı bir makaleden alınmış gibi. ... 'Küçük Şeyler de Güzeldir' ya da 'Büyümek ve Gelişmek' veya 'Sabah Meditasyonu' gibi komiserliklerin olmaması çok yazık.”

Kaynak: Avrupa basını

Yorumlar (1)
cmlttn 3 yıl önce
bir insan olarak söylüyorum korusanız iyi olacak ileride daha vahim bir hale geleceksiniz emin olun...
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?