banner15

Bosna'ya ve Arnavutluk'a vize muafiyeti

Avrupa Komisyonu, vize serbestliği getirilmesi konusunda "bir engel kalmadığını" belirtti

Bosna'ya ve Arnavutluk'a vize muafiyeti


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu'na (AP), Bosna-Hersek ve Arnavutluk vatandaşları için vize serbestliği getirilmesi konusunda "bir engel kalmadığı" görüşünü içeren bir rapor sundu.

Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Parlamentosu'na sunulan raporda, Batı Balkanlarda yer alan Bosna-Hersek ve Arnavutluk için bu yılın sonuna kadar vizelerin kaldırılması önerildi.

Avrupa Parlamentosu'nun Batı Balkan ülkeleri vatandaşlarına vize sisteminin kaldırılması sürecinin sorumlusu Tanya Fayon, Alman gazetesi "Deutsche Welle"ye yaptığı açıklamada, Bosna- Hersek ve Arnavutluk vatandaşlarına vize uygulanmaması için ortamın oluşturulduğunu dile getirdi.

KARAR AB ÜYESİ ÜLKELERE KALDI

"Avrupa Komisyonu, Bosna-Hersek ve Arnavutluk vatandaşlarına Avrupa Birliği'ne serbestçe seyahat etmeleri için yeşil ışık yaktı" diyen Fayon, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Bu noktanın ötesi kararlar, Avrupa Birliği'nin üyelerine bağlıdır, fakat siyasi konular açılmadan bu sürecin 2010 yılın sonuna kadar tamamlanacağına inanıyorum. Bosna-Hersek ve Arnavutluk son zamanlarda AB'ye doğru önemli adımlar atmıştır ve artık bu iki ülke vatandaşları için vize sisteminin kaldırılması sadece teknik bir sürece bağlıdır."

Batı Balkanlarda yer alan Hırvatistan, Sırbistan ve Karadağ vatandaşlarına geçen yıl AB tarafından vize serbestliği getirilirken, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Kosova vatandaşları bu serbestlik dışında bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2010, 07:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
aşır şen
aşır şen - 9 yıl Önce

neden onlarda vizemuaf oluyorda türkiyede olmuyor avrupa bizi alana kadar kendisi dagılır müslüman ülke oldugumuz için giremeyiz

banner39

banner36

banner37

banner35