banner39

Brüksel'deki Yahudi Müzesi saldırısının zanlısı yakalandı

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki bir Yahudi Müzesi'ne saldırarak 4 kişiyi öldüren saldırganın yakalandığı ileri sürüldü

Avrupa Birliği 02.06.2014, 14:58 02.06.2014, 16:29
Brüksel'deki Yahudi Müzesi saldırısının zanlısı yakalandı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Yahudi Müzesi’ne 24 Mayıs'ta düzenlenen ve dört kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırıya ilişkin bir şüpheli Fransa'da yakalandı.

Fransız adli kaynaklar, ülkenin güneyinde yer alan Marsilya kentinde, saldırıda kullanılanla aynı tip bir Kalaşnikov otomatik tüfek ile tabanca taşıyan bir Fransız vatandaşının yakalandığını duyurdu.

Gözaltında tutulan, isminin Mehdi Nemmouche olduğu öğrenilen 29 yaşındaki şüphelinin, 2013'te Suriye'de savaşa katıldığı tahmin ediliyor.Nemmouche'nin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensubu olduğu bilgisi de basına sızanlar arasında.

Brüksel'deki Yahudi Müzesi’nde düzenlenen saldırıda İsrailli bir turist çift, Fransız vatandaşı olduğu belirlenen bir kadın ve Alexandre Sterns isimli 25 yaşındaki Belçika vatandaşı hayatını kaybetmişti.

ÖLEN İSRAİLLİLER MOSSAD ÇALIŞANI ÇIKMIŞTI

Brüksel'deki saldırı ile ilgili olarak İsrail'in Haaretz gazetesine açıklamalarda bulunan İsrailli savunma uzmanı Amir Oren, öldürülen Myriam Emmanuel Riva ve kocasının, İsrail'in istihbarat kurumu MOSSAD'ın eski çalışanları olduğunu söyledi. İsrail güvenlik güçlerinin saldırıyı araştırdığını söyleyen Oren, "ölen çiftin MOSSAD çalışanı oldukları için hedef almış olabileceğinden şüpheleniliyor" diye konuştu.

Amir Oren'e göre, öldürülen çift, MOSSAD'ın "hükümet bölümü" olarak ifade edilen kısmında çalışıyorlardı. Emmanuel Riva'nın Mossad'ın Sovyetler Birliği topraklarında kalan Yahudilerin durumuyla ilgili kurulan bir bölümünde çalıştığını söyleyen Oren, kocasınınsa istihbaratla alakalı kısımda görev aldığını açıkladı.

Çiftin saldırı sırasında müzede bulunmasının rastlantı olabileceği ihtimalinin de güçlü olduğunu ileri süren  Oren, "Ancak saldırının gerçekleşme şekli oldukça profesyonel; bu yüzden de İsrail saldırıya şüpheyle yaklaşıyor ve olayı araştırıyor" ifadesini kullandı.

Haaretz'e aynı olayla ilgili olarak konuşan ve isimleri açıklanmayan başka kaynaklar ise bu iddiaların sadece varsayım olduğunu, şu aşamada Yahudi Müzesi'ne yapılan saldırının ırkçı bir eylem veya bir terör eylemi olduğunun söylenemeyeceğini iddia ettiler.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?