banner15

Brüksel'in pozisyonu 'Türk Akımı'na engel olabilir

Brüksel’in pozisyonu, Türk akımı doğalgaz hattının uygulanması için bir engel olabilir

Brüksel'in pozisyonu 'Türk Akımı'na engel olabilir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya ve Türkiye’nin "Türk Akımı" projesine ilgisine rağmen, AB'nin pozisyonu bu projenin uygulanması için engel olabilir.

Azeri Trend ajansına göre, enerji sektöründe yatırım danışmanı Siril Viddershoven Rusya ve Türkiye’nin "Türk Akımı" projesine ilgisine rağmen, AB'nin pozisyonu bu projenin uygulanması için engel olabileceği görüşünde.

HER İKİ TARAF DA PROJENİN YENİDEN BAŞLATILMASINI İSTİYOR

Siril Viddershoven Trend ajansı ile online mülakatında, "Şu anda Rusya projeyi yeniden başlatmak isteğinde. Bu konu tartışıldı, ama sonuç hala bilinmemekte. Müzakerelerin tüm süreci henüz anlaşılamadı, ancak her iki taraf da projenin yeniden başlatılmasını istiyor." dedi 

Ona göre, Türk pazarının ek doğal gaz akımına ihtiyacı var. Ancak projenin başarısı ve fiyatı yine de gazın Avrupa ülkelerine taşınma müzakerelere bağlı fakat bu konuda en büyük engel AB pozisyonu olabilir.

"Türk Akımı" projesi 2015 yıl Kasım ayında Türk-Suriye sınırında Rus savaş uçağının düşürülmesinden dolayı Moskova ve Ankara arasında ilişkilerin bozulması sonucunda rafa kaldırılmıştı. İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi sonra, Rus "Gazprom" şirketi resmi temsilcisi Sergey Kupriyanov “Türk akımı" projesinin diyaloğa açık olduğunu söylemişti.

Viddershovena göre, 15 Temmuzda yaşanan darbe girişiminden sonra oluşan Türkiye'deki mevcut durum da projeyi olumsuz etkiliyebilir.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2016, 16:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35