banner15

Bulgaristan'da 6 bin 500 Suriyeli mülteci var/FOTO

Avrupa Birliği'nin en fakir ülkesi olan Bulgaristan'da yaklaşık 6 bin 500 Suriyeli mülteci bulunuyor. Savaştan kaçarak Bulgaristan'a sığınan Suriyeliler burada zor şartlar altında yaşıyor

Bulgaristan'da 6 bin 500 Suriyeli mülteci var/FOTO

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgaristan'ın güneyinde bulunan Harmanlı mülteci kampında yaklaşık 6 bin 500 Suriyeli mülteci yaşıyor. Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaştan kaçan mülteciler, Bulgaristan'daki kampta zor şartlar altında hayatlarına devam etmeye çalışıyor.

Bulgaristan'da 1992 yılında kurulan ve insan haklarıyla alakalı faaliyetler yürüten Helsinki Komisyonu'ndan İliana Savova, Harmanlı'daki mülteci kampını gezdikten sonra buradaki gözlemlerini şu sözlerle ifade ediyor, "Hissettiklerim karşısında çok hafif kalacak ama çok utandım. Biz 50 yıldan bu yana kapalı bir ülkeyiz, mülteci karşılama ve konaklatma kültürüne sahip değiliz" 

Suriyeli mültecilerin kampta çok zor şartlar altında hayatlarına devam etmeye çalıştıklarını belirten Savova, Suriyeli mültecilerin çoğunun soğuk kış şartlarında bile ince çadırlarda yatmak zorunda kaldıklarını, bunun Bulgaristan adına utanç verici olduğunu söyledi.

Suriye'deki iç savaştan dolayı milyonlarca Suriyeli dünyanın birçok yerine iltica etmek zorunda kaldı. Türkiye'de bir milyondan fazla Suriyeli mülteci olduğu biliniyor. Bu sayı, Lübnan'da daha fazla. 

Bulgaristan'da ise 6 bin 500 civarında Suriyeli mülteci bulunuyor. Avrupa Birliği'ne üye 28 ülke arasında en fakir olanı Bulgaristan, hem tecrübesizlik hem de ekonomik yetersizliklerden dolayı, Suriyeli mültecilerin yaşadıkları kampta olması gereken standardı yakalayamamış durumda.

Kamptaki durumla ilgili konuşan Bulgaristan Mülteciler Dairesi Başkanı Nikolay Tchirpanliev, Harmanlı'daki mülteci kampının şartlarının düzeltileceği yönünde vaatte bulundu. Nikolay Tchirpanliev, ayrıca Suriyeli mültecilerin de bazı konularda fazla şikayet ettiklerini ve bunun bazı Bulgarları rahatsız ettiğini ileri sürdü.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 16:41
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48