Bulgaristan'dan yeni doğalgaz hattı teklifi

Bulgaristan cumhurbaşkanı Katar Emiri ile yaptığı görüşmenin ardından, Katar doğalgazını Bulgaristan üzerinden AB ülkelerine ulaştıracak yeni bir doğalgaz boru hattının kurulmasını teklif etti

Bulgaristan'dan yeni doğalgaz hattı teklifi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya'ya olan doğalgaz bağımlılığını sona erdireceğini düşündüğü yeni bir proje teklifinde bulundu. Plevneliev, Katar doğalgazını, yeni kurulacak bir hat ile Bulgaristan üzerinden AB'ye taşımayı teklif ediyor.

Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tani ile görüşen Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, Ukrayna krizi ile patlak veren ve hala belirsizliğini koruyan Rusya doğalgazına yeni bir alternetifin mümkün olduğunu açıkladı. Plevneliev, Rusya'nın Ukrayna krizinde ters düştüğü AB ülkelerine sattığı doğalgazı kesmesi halinde, birlik ülkelerinin büyük sıkıntıya gireceğini dile getirdi.

Plevneliev, bu duruma erken bir önlem alınması gerektiğini, bunun da aslında Katar doğalgazını AB ülkelerine taşıyarak mümkün olabileceğini dile getirdi. Plevneliev'in öngördüğü doğalgaz boru hattının, Bulgaristan, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Baltık ülkelerinden geçebileceği belirtiliyor.

AB yetkilileri de, Ukrayna krizi sonrası yaşanabilecek herhangi bir doğalgaz krizi için alternetif çözümler aramaya başladılar. Plevneliev, aranılan alternetifin Katar olabileceğini düşünüyor. 

Katar, dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı olarak biliniyor. Ayrıca, dünyadaki en zengin doğalgaz kaynakları da yine Katar topraklarında bulunuyor.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Plevneliev, Katar ziyaretinde ayrıca, enerji ve gıda üretimi konusunda önemli tecrübe paylaşımında bulunduklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2014, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39