banner39

Cameron'dan Katar'a: Lütfen bize çok yatırım yapın

Katar Emiri Şeyh Tamim, İngiltere Başbakanı Cameron'la görüştü. Cameron, Katar Emiri'nden İngiltere'ye daha çok yatırım yapmasını istedi

Avrupa Birliği 30.10.2014, 15:33 30.10.2014, 16:06
Cameron'dan Katar'a: Lütfen bize çok yatırım yapın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere ile Katar, iki ülkede endişeye neden olan konularda bilgi paylaşmak için daha fazla işbirliği yapılması gerektiği konusunda mutabık kaldı. İngiltere Başbakanı David Cameron, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani'den İngiltere'ye yatırım yapması için özel ricada bulundu.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Sani, İngiltere Başbakanı David Cameron'la bir araya geldi. Görüşmede, ekonomiden güvenlik işbirliğine kadar birçok konuda işbirliğini derinleştirme yolları ele alındı. 

Görüşmeye ilişkin İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Emir'in ziyaretinde iki ülke Dışişleri Bakanları'nın imzaladığı "Sharaka" anlaşmasının, İngiltere ile Katar arasında kültür, savunma, eğitim, ticaret ve enerji alanlarındaki ilişkileri güçlendirmek için çalışılacağının göstergesi olduğu kaydedildi. 

İngiltere Başbakanı Cameron'ın, Katar'ın ülkesine son olarak yaptığı 20 milyar sterlinin üzerindeki yatırımdan duyduğu memnuniyeti ifade ettiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Cameron, Emir'i özellikle hükümetin kuzeyde yapılması planlanan santral ve yüksek hızlı tren gibi konulardaki fırsatları değerlendirmesi konusunda teşvik etti. İngiltere'nin Katar'daki hastaneler ve üniversitelerin yapımı gibi iş fırsatları da görüşüldü."

Katar'ın ev sahipliği yapacağı 2022 Dünya Kupasının da ele alındığı görüşmede, Başbakan Cameron'ın bu organizasyon için tesislerin yapımı konusunda yardımcı olabileceklerini ilettiği ifade edildi.

Katar'da alıkoyulduğu iddia edilen 12 yaşındaki Adam Jones'un durumunun da gündeme geldiği görüşmede, Katar Emiri'nin konunun takipçisi olacağını söylediği belirtildi.

İngiltere Başbakanlığı açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Uluslararası ilişkiler konusunda, her iki ülkenin IŞİD ile mücadele koalisyonunda oynadığı rol görüşüldü. Cameron, Katar'da son olarak teröre maddi desteği önlemeyi amaçlayan yasanın çıkarılmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bu yasanın uygulanmasını dört gözle beklediğini aktardı. Her iki ülke de endişeye neden olan konularda bilgi paylaşmak için daha fazla şey yapılması gerektiği konusunda anlaştılar."

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?