banner39

Dağılmak üzere olan AB'den Libya adımı.. Silahları denetleyecek

Avrupa Birliği, Libya'ya silah ambargosunu denetlemek için operasyona başlayacaklarını duyurdu

Avrupa Birliği 01.04.2020, 15:14 01.04.2020, 17:14
Dağılmak üzere olan AB'den Libya adımı.. Silahları denetleyecek

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Hafter'e olan silah desteğini görmezden gelen Avrupa Birliği, Libya'ya silah ambargosunu denetlemek için operasyona başlayacaklarını duyurdu. Hafter'e giden bütün askeri yardımların BAE'ye ait kargo uçakları ve Mısır aracılığı ile yapıldığı biliniyor.

AB Konseyinden yapılan yazılı açıklamada, Ortak Güvenlik ve Savunma Politikası çerçevesinde Akdeniz'deki yeni askeri operasyonun 1 Nisan'da resmi olarak başlayacağı belirtildi.

Birleşmiş Milletlerin (BM) Libya'ya yönelik silah ambargosunun uygulanması için başlatılan operasyona Yunanca "barış" anlamına gelen "IRINI" isminin verildiği, operasyonda hava, uydu ve deniz varlıklarından yararlanılacağı aktarıldı.

Açıklamada, operasyon kapsamında Libya açıklarında gemilerin denetleneceği, yasa dışı petrol ticareti hakkında veri toplanacağı kaydedildi.

Operasyonda aynı zamanda Libya Sahil Güvenlik güçlerine eğitim verileceği bildirilen açıklamada, insan kaçakçılığı gibi suçları işleyen örgütlerle mücadeleye de katkı sağlanacağının altı çizildi.

Açıklamada, Operasyonun Tuğamiral Fabio Agostini tarafından yönetileceği, karargahın İtalya'nın başkenti Roma'da olacağı duyuruldu.

Operasyonun 31 Mart 2021'e kadar süreceği ifade edilen açıklamada, sürecin üye ülkelerin denetimi altında yürütüleceği aktarıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (1)
BiR G@RiP 1 yıl önce
Bu tamamen Türkiyeyi engellemek için yapılan bir haraket,
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?