Dedeağaç'ta mescide çirkin saldırı

Türk Mahallesi'ndeki bir mescidin kapısına kesilmiş domuz başı bırakılması, Batı Trakya Türk toplumunda huzursuzluğa neden oldu, Dedeağaç Metropoliti Anthimos saldırıyı kınadı

Avrupa Birliği 15.04.2014, 17:25 15.04.2014, 17:32
Dedeağaç'ta mescide çirkin saldırı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Yunanistan'ın Dedeağaç (Aleksandrupolis) kentinde, Türk Mahallesi'ndeki bir mescidin kapısına kesilmiş domuz başı bırakılması, Batı Trakya Türk azınlığında tedirginliğe yol açtı.

Mescide yapılan çirkin saldırıya tepkiler sürerken, Dedeağaç Metropoliti Anthimos, saldırıyı "bölgedeki Müslümanlara hakaret amacıyla yapılmış üzücü bir olay" olarak nitelendirdi.

Dedeağaç Metropolitliğinin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Anthimos, Hıristiyanların Paskalya Bayramı vesilesiyle kendisini ziyaret PASOK Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman ile görüşmesinde bu konuya değindi. Anthimos, hiçbir Hristiyanın başka bir dinin inananlarına böyle bir hakarette bulunmasını onaylamadığını belirtti.

Her iki tarafı da tahrik edecek durumlardan kaçınılması ve tahrikler konusunda dikkatli olunması uyarısı yapan Anthimos, "Bu olayı kınıyoruz. Bu gibi hareketler bölgemizde yaşadığımız barışçı atmosferi bozamaz" ifadesini kullandı.

HACIOSMAN, "SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Milletvekili Hacıosman da yaptığı yazılı açıklamada, Dedeağaç’taki mescide yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını, kutsal bir mekana yapılan böyle bir harekete karşı kimsenin ilgisiz kalmaması gerektiğini belirtti.

Saldırıyla ilgili Dedeağaç Emniyet Müdürü Nikolaos Meneksidis’i ziyaret ederek, olayın faillerinin bir an önce yakalanıp adalete teslim edilmeleri arzusunu dile getirdiğini ifade eden Hacıosman, şunları kaydetti:

"Allah’a ibadet edilen ve çocuklara Kur'an-ı Kerim öğretilen bu kutsal mekana yapılan hakareti şiddetle kınıyorum. Bu menfur hakarette bulunanların yakalanmaları ve adalete teslim edilmeleri sürecinin takipçisi olacağımı belirtmek isterim."

TÜRK TOPLUMU ENDİŞELİ

Bu arada, başta Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olmak üzere Türk azınlığın kurum ve kuruluşları da yaptıkları açıklamalarda, saldırının Batı Trakya Türk toplumunu derinden üzdüğünü belirterek, olayın faillerinin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesini istedi.

Danışma Kurulu açıklamasında, "genelde seçim dönemlerinde ortaya çıkan bu tür saldırıların bölgedeki barış içinde bir arada yaşama kültürünü hedef aldığı" belirtildi.

Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi ise "inanç özgürlüğüne yapılan iğrenç bir saldırı" olarak nitelendirdiği olayın faillerinin bir an önce bulunup adalete teslim edilmesini istedi.

Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif de saldırının yerel seçimler öncesinde ve İslam peygamberi Hz. Muhammed'in "kutlu doğum" sevincinin yaşandığı bir dönemde gerçekleşmiş olmasına dikkati çekti.

Şerif açıklamasında , "Bu ve buna benzer ruh bozukluğu içinde olan kişi veya kişileri şiddetle kınıyor, yetkililerden faillerin en kısa zamanda bulunup adalete teslim edilmelerini bekliyoruz" ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?