banner15

Erdoğan'ın AB restine cevap Almanya'dan geldi

Almanya'dan yapılan açıklamalarda sınırların sığınmacılara açılmasının hem Türkiye hem de Avrupa'ya fayda sağlamayacağı ifade edildi

Erdoğan'ın AB restine cevap Almanya'dan geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman hükümetinin Sözcü Vekili Ulrika Demmer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AB'ye yönelik “Daha ileri giderlerse sınırları açarız” demesi üzerine bunun iki tarafa da yararı olmayacağını savundu.

Gazetecilere yaptığı açıklamada AB ile yeni bir gerginliğin yaşanmaması gerektiğini ifade eden Demmer, "Tehditler iki tarafa da fayda sağlamıyor" diye konuştu. Demmer, sıkıntı yaşanan konuların karşılıklı konuşarak çözülmesi gerektiğini söyledi. Mültecilerle ilgili anlaşmaların ortak bir başarı olduğunu ifade eden Demmer, anlaşmanın devam etmesinin iki tarafın da çıkarına olduğunu söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Sawsan Chebli de Türkiye'nin AB yolunda ilerlemesinin Alman hükümeti açısından büyük önem taşıdığını, bu konuda kararın Türkiye'ye ait olduğunu ifade etti.

BROK: TÜRKİYE'YE DAHA ÇOK ZARAR VERİR

Avrupa Parlamentosu'ndaki oylamaya Ankara'dan gelen sert tepkilerle ilgili Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Elmar Brok da bir açıklama yaptı.

Türkiye'nin AB ile yaptığı mülteci anlaşmasını sonlandıracağına inanmadığını ifade eden Brok, anlaşmanın Türkiye'nin de çıkarına olduğunu, Türkiye'nin ekonomik gelişiminin büyük ölçüde AB ile iyi ilişkilere bağlı olduğunu savundu.

Oldenburger Nordwest-Zeitung'a konuşan Brok, anlaşmanın iptalinin veya AB ile ilişkilerin kesilmesinin Ankara'ya daha fazla zarar vereceğini savunarak "Bunu Türk hükümeti de biliyor" dedi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARI

Erdoğan, AP'nin AB'nin Türkiye ile ilişkilerini dondurmasını istemesi ile ilgili olarak, "Daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu bilesiniz. 53 yıldır bu ülkeye AB'nin kapısını açmayanlar yaptırım mı uygulayacak? Ne oldu, yaptırım uyguluyorlarsa ne oldu? Battık mı? Yaptırımlar bizi çökertmez" demişti.

AP'DEKİ OYLAMA

Avrupa Parlamentosu'nda yapılan oylamada AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini dondurmasını talep eden metne 751 sandalyeli mecliste 479 parlamenter onay verdi. Türkiye ile AB arasında 2005 yılından bu yana devam eden tam üyelik müzakerelerinin geçici olarak durdurulmasını öngören 9 maddelik metinde "müzakerelerin dondurulması" kavramı kullanılıyor ve normale dönüşün hangi şartlarda gerçekleşebileceği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2016, 15:48
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48