banner15

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy gözaltına alındı

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, gizli adli incelemeyi ihlal etmekle ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alındı

Fransa eski Cumhurbaşkanı Sarkozy gözaltına alındı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, "gizli adli soruşturmayı ihlal etmek" suçlamasıyla gözaltına alındı.

BFM televizyon kanalı, adli kaynaklara dayanarak verdiği haberde, Paris yakınlarındaki Nanterre adli polisinin Sarkozy’yi gözaltına alarak sorguladığını duyurdu.

Adli polis dün de Sarkozy’nin avukatı Thierry Herzog ile Yargıtay Başsavcıları Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust'yı gözaltına almıştı.

Sarkozy'nin, avukatıyla yaptığı ve dinlenen telefon görüşmeleri sırasında, kendisi hakkında açılan bir davayla ilgili olarak içeriden bilgi alabilmek için Yargıtay'dan Savcı Gilbert Azibert ile temasa geçtiği ortaya çıkmıştı.

Sarkozy’nin telefonlarının gizli bir şekilde dinlendiğinin ortaya çıkması, Fransa’da geniş yankı uyandırmış ve barolar gizli telefon dinlemelerine sert tepki göstermişti.

Fransız basını, sorgu hakimlerinin kararıyla Sarkozy ve iki bakanının telefonlarının, Libya'nın devrik lideri Kaddafi'nin 2007'deki seçim kampanyasına destek verdiği iddiası kapsamında dinlemeye alındığını yazmıştı.

Fransa’da 2012’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybettikten sonra yeniden siyasete dönerek 2017 seçimlerinde aday olmayı planlayan Sarkozy’nin hayalleri suya düşüyor. Hakkında altı ayrı soruşturma dosyası açılan Sarkozy, bu sabah “nüfuzunu kötüye kullanmak ve yargı ve polis içinde bir şebeke kurarak bilgi sızdırmak” iddialarıyla gözaltına alınarak sorgulandı.

Nanterre Mali Suçlarla ve Yolsuzlukla Mücadele Merkezi polisleri dün de Sarkozy’nin avukatı ve yargı içindeki köstebekleri oldukları iddia edilen iki yüksek savcı Gilbert Azibert ve Patrick Sassoust’yu gözaltına almıştı.

Sarkozy, L’Oreal skandalı hakkındaki soruşturma dosyalarına girmesi için Yargıtay savcılarından Gilbert Azibert’e Monaco’da yüksek bir makam teklif etmekle suçlanıyor.

Savcılar, 2013 yılında Libya devrik lideri Muammer Kaddafi’den milyonlarca euro seçim yardımı aldığı öne sürülen Sarkozy’nin telefonlarını dinlemeye aldı. Ancak Sarkozy’nin telefonda aşırı dikkatli olmasından şüphelenerek avukatını da dinleme kararı çıkarttılar. Sonunda eski cumhurbaşkanının polis ve savcıların dinlemesinden kaçabilmek için Paul Bismuth adına bir cep telefonu daha olduğunu tespit ettiler. Ve derhal bu telefonu da dinlemeye aldılar. Telefondan avukatı Herzog ile konuşan Sarkozy’nin L’Oreal soruşturması kapsamında polis ve savcılardan bilgi sızdırdığını tespit ettiler. Yüksek gizlilik içeren dosyalara girme hakkı olan ender isimlerden Başsavcı Azibert’in, Monaco’da üst düzey bir görev için içeriden bilgi sızdırmayı kabul ettiği öne sürülüyor.

SİYASETE GERİ DÖNMESİ ZOR

Fransız yasalarına göre, Sarkozy, hiçbir yasal dokunulmazlık zırhı taşımıyor. Soruşturma hakimleri Sarkozy’nin suça teşebbüs ettiğine hüküm getirirse hakkında soruşturma açılmasını kararlaştıracak. Fransa teamüllerinde hakkında soruşturma açılan bir politikacının, soruşturmadan aklanana kadar politikaya devam etmesi ise olanaksız. Ancak Sarkozy hakkında “şahit sıfatıyla dinlendiği” kararı alınırsa, Sarkozy’nin geri dönüşü mümkün. Ancak hakkında altı ayrı dosya bulunan Sarkozy’nin dönüşü bu durumda hayli zorlaştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 18:24
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48