banner39

Fransa'da aşırı sağcı belediyelerden skandal yasak

Fransa'da geçtiğimiz hafta gerçekleşen mahalli seçimlerde 11 belediye kazanan aşırı sağcı partinin lideri, bölgedeki okullarda Müslüman ve Yahudi öğrenciler için çıkarılan domuz eti olmayan menüleri laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladı!

Avrupa Birliği 09.04.2014, 21:55 10.04.2014, 09:31
Fransa'da aşırı sağcı belediyelerden skandal yasak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'da geçtiğimiz hafta gerçekleşen mahalli seçimlerde 11 belediye kazanan aşırı sağcı partinin lideri, bölgedeki okullarda Müslüman ve Yahudi öğrenciler için çıkarılan domuz eti olmayan menüleri laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladı.

Göçmenlik karşıtı aşırı sağ parti Ulusal Cephe'nin lideri Marine Le Pen, yönettikleri belediyelerde mevcut bulunan okullarda Müslüman ve Yahudi öğrenciler için sunulan domuz eti dışındaki alternatif menülerin kaldırılacağını açıkladı.

Le Pen, alternatif menüleri laikliğe aykırı ilan ederek ‘dinin kamusal alana girmesi’ olarak nitelendirdi. Fransa Avrupa’daki en çok büyük Müslüman nüfusa sahip ülkeler arasında bulunuyor. 

Le Pen'in, Müslüman ve Yahudi öğrencileri domuz eti bulunan menülere mecbur etmeyi amaçlayan kararı, Fransa ve dünya genelinde birçok sivil toplum kuruluşu ve insan hakları kuruluşu tarafından tepkiyle karşılandı. Le Pen'in dayatmaya çalıştığı kuralın insan haklarına ve din özgürlüğüne aykırı olduğu belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?