banner39

Fransız hükümetine internet sitesi yasaklama yetkisi

Fransa'da yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte, hükümet, mahkeme kararı gözetmeksizin gerekli gördüğü internet sitelerine erişimi engelleyebilecek

Avrupa Birliği 11.02.2015, 13:00 11.02.2015, 13:53
Fransız hükümetine internet sitesi yasaklama yetkisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da internete sansür tartışmaları patlak verdi. Ülkede yürürlüğe giren yeni yasayla birlikte, hükümete bağlı ilgili kuruluşlar mahkeme kararını beklemeden, yasadışı içerik bulundurduğunu düşündüğü internet sitelerine erişimi engelleyebilecek. 

Guardian'da yer alan habere göre, 2011 yılında teklif edilen yasa tasarısı geçtiğimiz yıl Ekim ayında Fransa meclisinde kabul edildi. Ancak yasa Fransa'daki yönetmelik gereği daha yeni yürürlüğe girdi. Yasayla birlikte, Fransız polis teşkilatına bağlı siber suçlar birimi sakıncalı içerik bulunduran internet sitelerine 24 saat içerisinde erişimi engelleyebilecek. 

Fransız hükümetinin bu uygulama için mahkeme kararını bekleme zorunluluğu kaldırıldı. Yasada, çocuk istismarı kapsamına giren resimlerin bulunduğu ve 'terörü savunan' eylemlerin gerçekleştiği sitelerin mahkeme kararı beklemeksizin kapatılabileceği belirtiliyor. Çocuk istismarı durumunda sitelerin engellenmesine yönelik herhangi bir itiraz gelmedi. Ancak, 'terörizmi savunma' maddesi konusunun kapsamının çizilmemiş olması tartışmalara neden oldu. Herhangi bir içeriğin bu kapsama sokularak, sitelere erişimin engellenebileceği tartışılıyor. 

İfade özgürlüğünü savunan sivil toplum kuruluşları yasaya sert tepki gösterdi. Fransa'da faaliyet gösteren La Quadrature du Net isimli internet ve ifade özgürlüğü grubu üyelerinden Felix Tréguer yaptığı açıklamada, "İnternet içeriklerine, mahkeme kararı olmaksızın yönetim tarafından sansür uygulanmasını öngören bu yasa, tüm demokrasilerde özgürlüklerin başında gelen ifade özgürlüğüne ihanettir. Siteler kapatıldığında başka yollarla erişim sağlanabildiği için "siteleri engellemek" kullanışsız bir yöntem olacaktır. Diğer taraftan bu ölçüsüz bir adım olur çünkü, sitelerin engellenmesiyle birlikte birçok yasal içeriğe de erişim engellenmiş olacak." dedi. 

İngiltere de Fransa'da yürürlüğe giren yasadaki gerekçelere benzer nedenlerle internet sitelerine erişimi engelleyebiliyor. 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?