banner39

Fransız ırkçıları şikayetçi; 'Fransa kebaplaşıyor'

Fransa'daki Ulusal Cephe adayları, ülkedeki kebapçıların çok arttığını bunu kültürel anlamda İslamlaşmanın bir belirtisi olduğunu iddia ediyorlar.

Avrupa Birliği 28.10.2014, 12:48 28.10.2014, 14:20
Fransız ırkçıları şikayetçi; 'Fransa kebaplaşıyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da kebap dükkanlarının sayısının artması milliyetçi sağcı Fransızları rahatsız ediyor. Ülkedeki aşırı sağ gruplar, kebap salonlarının artışını kültürel silamlaşmanın bir kanıtı oalrak  görüyor ve bundan endişe duyduklarını söylüyor. Fransız aşırı sağcılar, ülkedeki kebapçı artışını, Fransa 'kebaplaşıyor' ifadesiyle dile getiriyor.

Fransız sağcıları, heryerde kebap dükkanı bulunmasının, Ortadoğu kültürüne ait bir yemeğin Fransa'da gittikçe kök salmaya başlamasının bir göstergesi olduğunu iddia ediyor.. Kebap dükkanlarının daha da artmasından korktularını söyleyen aşırı sağcılar, ülkede bulunan beş milyonluk Müslüman nüfusundan da rahatsızlar ve bunu açıkça deklare ediyorlar.

Kebap Fransa'ya 1990'lı yıllarda Türkiye'de giden göçmenlerin sayısının artmasıyla birlikte yaygınlaşmaya başladı. Fransa'ya giden Türkler, döner dükkanları açmaya başladı. Fransa'da döner kebap olarak yaygınlaşan döner, kısa zaman içerisinde meşhur olmaya başladı. 

Fransa'daki kebap pazarının büyüklüğü 1,9 milyar dolar civarında. Ülkede bir yıl içerisinde yaklaşık 300 milyon porsiyon kebap tüketiliyor. Kebap fiyatları ortalama 6 avro. Ancak Fransa'da kebap tüketimi, hala pizza ve hamburger tüketiminin gerisinde. 

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?