banner39

Füle: Türkiye bölgesinde iyi örnek olmalı

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, "Türkiye, reformları gerçekleştirerek bölge ülkelerine iyi örnek olmalı" dedi.

Avrupa Birliği 08.03.2011, 20:59 08.03.2011, 20:59
Füle: Türkiye bölgesinde iyi örnek olmalı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu, Türkiye’nin ilerleme raporu tartışılarak oylandı. Raporda Türkiye’de insan hakları alanındaki gelişmelerin yavaşlamasının endişeyle karşılandığı belirtiliyor.

AP Dış İlişkiler Komisyonu üyeleri tarafından hazırlanan raporda; Kıbrıs sorunu ve Türkiye’de siyasi partiler arasında diyalog eksikliği ile basın özgürlüğü ve diğer temel haklarla ilgili problemlerin Türkiye’nin AB ile müzakerelerindeki yavaşlamanın sebepleri olduğu savunuldu.
Raporda ayrıca ‘Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine’ dair atıfta bulunulmazken, müzakerelerin ‘uzun süreli ve açık uçlu’ olduğu vurgulandı.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle, parlamentoda yaptığı konuşmada müzakerelerin önündeki en önemli engelin Kıbrıs sorunu olduğunu söyledi. Basın ve internet özgürlüğünün önemine dikkat çeken Füle, gayrimüslim azınlıklarla ilgili adımları memnuniyetle karşıladıklarını fakat bu konuda daha fazla çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Tunus ve Mısır’daki olayların ardından bölgedeki gelişmelere dikkat çeken Füle, “Olaylar, Türkiye’nin istikrarı, refahı ve demokrasisini ortaya çıkardı. Bölge ülkeleri, takip edilecek örnekler olarak AB’ye baktıkları gibi Türkiye’ye de bakıyor. Şu anda mücadele verdikleri değer ve standartları savunan Türkiye’yi izliyorlar.” şeklinde konuştu. Füle, başka ülkelere örnek olan Türkiye’nin, hâlâ yapması gereken çok şey olduğunu, raporda da bunların ortaya konduğunu ifade etti. Füle, bu açıdan Türk hükümetinin reformları gerçekleştirerek sadece kendi vatandaşlarına değil tüm bölgeye fayda sağlayacağını vurguladı.
 

 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?