Hollande, 'Avro bölgesi hükümeti'nde ısrarlı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, avro bölgesi hükümeti fikrinin yeniden ele alınması gerektiğini söyledi

Hollande, 'Avro bölgesi hükümeti'nde ısrarlı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, avro bölgesi parlamentosu önerisini yineleyerek Avrupa'da parlamento denetiminde bir avro bölgesi hükümeti kurulmasını istedi.

Haftalık Le Journal du Dimanche gazetesine açıklamalarda bulunan Hollande, Fransa'nın avro bölgesinde güçlendirilmiş bir yapıya katılmaya hazır olduğunu belirtti. Gazetede eski AB Komisyonu Başkanı Jacques Delors'un 90. doğum yılı için hazırladığı dosyada, Hollande'ın Yunanistan ve avro bölgesine ilişkin görüşlerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Hollande, avro bölgesinin geçen hafta Yunanistan'la olan uyumluluğunu teyit ettiğini ve Avrupa ruhunun ağır bastığını söyledi. Avrupa olarak Yunanistan'la yapılan anlaşmanın ötesine gitmek gerektiğini kaydeden Hollande, "Ancak burada böylece kalamayız. Delors'un avro bölgesi hükümeti fikrinin yeniden ele alınmasını teklif ettim. Bu hükümete özel bir bütçe ayrılmalı ve bu hükümet bir avro bölgesi parlamentosunun demokratik denetiminde olmalı" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da ortak bir para birimini paylaşmanın 19 ülkenin çıkarları gereği yaptığı bir tercih olduğunu vurgulayan Hollande, hiçbir ülke hükümetinin 15 yıldır avrodan çıkma gibi bir girişimde bulunmadığını hatırlattı.

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2015, 15:22
banner53
YORUM EKLE

banner39