banner39

Hollande: Tasarruf yapmaya gideceğiz

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande Fransa'nın, 2015-2017 arasında kamu harcamalarından 50 milyar avro tasarruf yapacağını açıkladı

Avrupa Birliği 14.01.2014, 19:34 14.01.2014, 19:42
Hollande: Tasarruf yapmaya gideceğiz

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 2015-2017 arasında kamu harcamalarından 50 milyar avro tasarruf edileceğini ve bu yıl 50 bin iş kadrosu açılacağını duyurdu.

Yeni yıl dolayısıyla Elysee Sarayı’nda gazetecilerle bir araya gelen Hollande, ekonomik durumla ilgili basın toplantısı düzenledi, ülke gündemine ilişkin soruları yanıtladı.

Hollande, ülke olarak uzun süren derin bir ekonomik kriz yaşadıklarını, dolayısıyla işsizlik konusunda hala tam manasıyla verdikleri savaşı kazanamadıklarını söyledi. Artık ülke olarak yeni bir eşikte bulunduklarını ifade eden Hollande, şirketlere önerdiği, işgücü maaliyetlerinin azaltılmasına karşılık daha çok istihdam ve sendikal hakları öngören sorumluluk anlaşması hakkında bazı detaylara değindi.

Hollande, anlaşma kapsamında, maaliyetlerin azalmasıyla, 2014'ten 2017'ye kadar yaklaşık 30 milyar avroluk kazanç sağlanacağını dile getirdi.

Konuşmasında sık sık işgücü ve istihdam konularına değinen Hollande, istihdamı artırmak için bir takım kolaylıklar sağlanacağını, bu bağlamda evrak ve prosedür işlerinin basitleşeceğini kaydetti.

Sorumluluk anlaşmasının Fransa için bir şans olduğunun altını çizen Holllande, ilgili tarafların bir an evvel harekete geçmesi gerektiği uyarısında bulundu. Hollande, anlaşma için resmi işlemlerin 21 Ocak'ta resmen başlayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Hollande, nisan ayında ise hükümetin istihdam ve işe alımlarda öngördüğü sadeleşme ve kolaylaşmanın başlayacağı müjdesini verdi.

 - Kamu harcamalarından 50 milyar avro tasarruf

 Kamu harcamalarını ve bütçe açığını azaltmalarının gerekliliğine vurgu yapan Hollande, bu bağlamda vergilerin azalacağını ve sorumluluk anlaşmasının da hayata geçirilebileceğini kaydetti.

Hollande, 2013'ten itibaren kamu harcamalarında belirgin bir azalma olduğuna işaret ederek, 2014 için 15 milyon avro, 2015-2017 içinse 50 milyar avro tasarruf edilmesinin planlandığını duyurdu.

Kamu borcunun azalmasında devletin örnek bir tutum sergiendiğinin altını çizen Hollande, aynı özveriyi kurumlardan da beklediğini ifade etti.

Sosyal güvenlik anlamında da bir takım yeniliklerin olacağını ifade eden Hollande, 2014'te gençler için 50 bin kadro vaadinde bulundu.

 - Mali ve Orta Afrika

 Fransa Cumhurbaşkanı, bir süre önce askeri mücahelede bulundukları Mali içinse müdahelenin başarılı olduğunu, radikal güçlerin ülkeden çıkarıldığını, Mali'nin artık daha istikrarlı ve güvenli bir ülke olduğunu söyledi.

Hollande, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde ise uluslararası toplumun ve Afrika Biriği'nin çağrısı sonucu, ülkenin bir felakete sürüklenmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi.

François Hollande, 2013 yılının Avro Bölgesinde oldukça durağan geçtiğini, 2014'te ise Avrupa'da bir canlanma olacağını ifade etti.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?