İçinde SARS virüsü olan 2 bin deney tüpü kayıp

Fransa'daki bir laboratuvardaki 2 bin deney tüpü kayboldu. Tüplerde deney amaçlı kullanılmak için SARS virüsü bulunduğu belirtiliyor. Tüplerin kaybolmasının ardından laboratuvar kapatıldı, Fransa alarmda

Avrupa Birliği 21.05.2014, 13:06 21.05.2014, 13:06
İçinde SARS virüsü olan 2 bin deney tüpü kayıp

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'da SARS virüsü alarmı verildi. Fransa'nın Pastör Enstitüsü'nün Laboratuvarındaki 2 bin deney tüpü kayboldu. Tüplerde SARS virüsü olduğu açıklandı. Fransa alarma geçti, laboratuvar kapatıldı.

Pastör Enstitüsü'nden yapılan açıklamada, deney tüplerinin geçtiğimiz ay enstitüye bağlı laboratuvarlardan birinde kaybolduğu belirtildi. Açıklamada, tüplerin kaybolmasının herhangi bir SARS bulaşması tehdidi barındırmadığı savunuldu.

Enstitü, laboratuvarlarda incelemelerde bulunmak için ANSM isimli bir tıbbi güvenlik ajansıyla anlaştığını, ajans tarafından yapılan incelemede virüsün herhangi birşeye bulaşmadığının tespit edildiğini duyurdu. Ancak incelemede kayıp tüplere de ulaşılamadığı bildirildi.

Kısa adı Keskin Akut Solunum Sendromu olan SARS, 2003 yılında 8 bin kişiye bulaşmış ve 800 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?