banner39

İngiliz istihbaratı tüm toplumu izlemek istiyor

İngiliz istihbarat teşkilatı MI6'nın emekli şefi Sawers, görevden ayrıldıktan sonra ilk defa konuştu. Sawers, saldırıları engellemek için herkesin teknik takibe alınabileceğini söyledi

Avrupa Birliği 21.01.2015, 14:30 21.01.2015, 14:30
İngiliz istihbaratı tüm toplumu izlemek istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz istihbarat teşkilatı MI6'nın eski şefi John Sawers, emekli olduktan sonra ilk defa basına açıklamalarda bulundu. Sawers, açıklamalarında dikkat çeken ifadeler kullandı. İstihbarat birimleri olarak tüm toplumu izlemeleri gerektiğini dile getiren Sawers, saldırıların engellenmesi için masum insanların da istihbarat birimlerinin alanına girmeleri gerektiğini söyledi. 

İngiltere'nin dış istihbarat kurumu MI6'in eski başkanı John Sawers açıklamalarında, ABD'nin istihbarat kuruluşu CIA'in çalışmaları ile ilgili ifadeler de kullandı. Sawers, CIA'le ilgili açıklamalarında, "CIA'in en önemli sorunu, bizim aksimize, ölümcül operasyonların içinde yer almasıdır." ifadelerini kullandı.

Sawers, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA)'nın eski çalışanlarından Edward Snowden'ın sızdırdığı istihbarat bilgileri ile ilgili de sert ifadeler kullandı ve Snowden'ı eleştirdi. Diğer taraftan Sawers, "2011'de Suriye'de daha fazla etkin olabilirdik. Ancak İngiliz ve Amerikan kamuoyunda bu yönde bir beklenti yoktu." ifadelerini kullandı.

'MASUM İNSANLARI İZLEMEZSEK TERÖRİZM DURDURULAMAZ'

İngiliz dış istihbarat biriminin eski yöneticisi Sawers, İngiliz güvenlik güçlerinin masum insanlara ait internet trafiğini izlemeden terörizmi durduramayacağını savundu. 

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?