banner39

İngiltere, Cameron'un Brüksel tehdidini yalanladı

İngiliz Başbakan Cameron, Jean-Claude Juncker'in AB Komisyonu Başkanı seçilmesi halinde, AB'den ayrılacaklarını söylediği iddia edildi, İngiltere iddiayı yalanladı

Avrupa Birliği 02.06.2014, 12:26 02.06.2014, 12:48
İngiltere, Cameron'un Brüksel tehdidini yalanladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere Başbakanı David Cameron'un, eski Euro Bölgesi Başkanı ve Avrupa Parlamentosu üyesi Lüksemburglu politikacı Jean-Claude Juncker'in AB Komisyonu Başkanı seçilmesi halinde İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkacağı tehdidinde bulunduğu öne sürüldü.

Alman Der Spiegel dergisinde yer alan haberde, Cameron'un geçtiğimiz Salı günü Brüksel'deki AB zirvesinde tehditte bulunduğu, ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de zirvede başlangıçta İngiltere ile hareket ettiği ve Juncker karşıtlarının yanında aldığını iddia edildi. Ancak Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen Cuma günü uzun süren suskunluğunun ardından AB Komisyonu Başkanlığı için Jean-Claude Juncker'i desteklediğini açıklamıştı.

Dergide Merkel'in tutumunun değişmesi ile ilgili bir bilgi verilmedi. İngiltere'den yapılan açıklama ise iddiaların asılsız olduğu belirtildi. Bir İngiliz yetkili, Cameron'un böyle bir tehditte bulunmadığını açıkladı.

İngiltere Başbakanı Cameron lideri olduğu Muhafazakar Parti gelecek yılki genel seçimi kazanırsa, ülkesinin 1973'ten bu yana sürdürdüğü AB üyeliğini referanduma götürmek istiyor. Cameron, AB'nin reforma ihtiyacı olduğunu ve Brüksel'e fazla yetki verilmemesi gerektiğini savunuyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?