banner15

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague Irak'ta

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague bugün öğle saatlerinde Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi. Hague burada birtakım temaslarda bulunacak ve lobi çalışmaları yapacak

İngiltere Dışişleri Bakanı Hague Irak'ta

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague bugün öğle saatlerinde Irak'ın başkenti Bağdat'a geldi. Hague burada birtakım temaslarda bulunacak ve lobi çalışmaları yapacak.

Irak'a düzenlediği ziyaretle ilgili açıklama yapan Hague, Irak'ın bir "varoluş tehdidi" ile karşı karşıya olduğunu, yeni ve kapsayıcı bir hükümetin kurulması için lobi çalışmaları yapmak üzere Bağdat'a geldiğini ifade etti.

Ziyareti süresince Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani ve kilit rol oynayacağını söylediği bazı siyasi figürlerle görüşeceğini söyleyen Hague'nün açıklamalarından satır başları şu şekilde; "Irak şu anda bir varoluş tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tehlike, ülkenin istikrarı ve özgürlüğünü de tehdit edecek seviyeye gelebilir. Irak'ın bu sorunu aşması için en önemli çözüm siyasi birliğin sağlanmasıdır. Irak'ın bir dostu olarak İngiltere, en acil önceliğin kapsayıcı bir hükümetin kurulması olduğuna inanıyor. 

Birleşik Krallık Irak'a, diplomatik ve insani yardım konularında yardımcı olacaktır. Irak'ta olayların başladığı ilk gün insani yardım bakımından ilk bağışı da yine biz yaptık. Irak'ta bir birlik hükümetinin kurulması için de desteğimizi sürdüreceğiz."

İngiltere daha önce de Irak'a dışarıdan yapılacak herhangi bir askeri müdahaleyi kabul etmeyeceğini belirtmişti. Hague'nün açıklamalarında da askeri müdahale seçeneğinin masada olmadığı öne çıkıyor.

sürecek...

 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 13:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48