banner39

İngiltere, İskoçya'nın olası bağımsızlığını konuşuyor

İngiltere'de bu yıl yapılacak olan İskoçya bağımsızlık referandumu konuşuluyor, referandum sonucunda İskoçya bağımsız olursa İngiltere parlamentosunun yapısı değişecek

Avrupa Birliği 25.04.2014, 13:53 25.04.2014, 13:53
İngiltere, İskoçya'nın olası bağımsızlığını konuşuyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İskoçya'da bu yıl yapılacak referandumdan bağımsızlık kararı çıkması, İngiliz Parlamentosu'nun yapısını ve parlamentoda bulunan milletvekili sayısını etkileyecek. 

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda halihazırda 650 milletvekili bulunuyor. 650 milletvekilinden 59'u ise İskoçya'yı ve buradaki çeşitli şehirleri temsil ediyor. İskoçya'daki referandumdan bağımsızlığa "evet" sonucu çıkması halinde İngiliz Parlamentosu'ndaki milletvekili sayısının 591'e düşmesi bekleniyor.

Referandumdan bağımsızlığa destek çıkarsa, ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP) İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan tam bağımsızlığının, 2016 yılının Mart ayında gerçekleşeceğini bildiriyor. Ancak tam bağımsızlıktan önce gelecek yıl Mayıs ayında Birleşik Krallık'ta genel seçim yapılacak. SNP, bağımsızlığa "evet" sonucu çıksa dahi, İskoç milletvekili adaylarının İngiliz Parlamentosuna girmesini istiyor. Buna karşı çıkanlar ise genel seçimin bir yıl ertelenmesi önerisinde bulunuyor.

İskoçya'nın çeşitli şehirlerinden milletvekili olan İngiltere'nin eski Başbakanı Gordon Brown, eski Maliye Bakanı Alistair Darling, gölge Dışişleri Bakanı Douglas Alexander gibi kişilerin Avam Kamarası'ndan ayrılmaları gerekebileceği belirtiliyor.

CAMERON'IN ELİ GÜÇLENECEK

İskoçya'nın olası bağımsızlığından en çok İşçi Partisi'nin etkilenmesi bekleniyor, çünkü İşçi Partisi 2010 yılında yapılan son genel seçimde İskoçya'dan 41 milletvekili ile parlamenteyo en çok İskoç milletvekili sokan siyasi parti olmuştu. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin ise İskoçya'dan sadece bir milletvekili bulunuyor. Muhalefet partilerinin İskoçya koltuklarını kaybetmesiyle, Cameron'ın gelecek yılki genel seçimde tek başına iktidar olma ihtimali artıyor. Dolayısıyla Cameron her ne kadar "Birleşik Krallık, İskoçya ile daha güzel ve güçlü" mesajı verse de olası ayrılıkta partisi avantajlı konuma gelecek. Olası ayrılıkta ayrıca, İngiliz Parlamentosunda İskoçya Bakanı gibi görevlerin ortadan kaldırılması bekleniyor.

İskoçya'nın Birleşik Krallık'tan bağımsızlık referandumu 18 Eylül'de yapılacak. Referandumda İskoç halkına, "İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?" sorusu yöneltilecek. Referandumdan "evet" sonucu çıkması halinde, İskoçya'nın 24 Mart 2016 tarihinde resmen bağımsız olması bekleniyor.

İskoçya'daki son kamuoyu yoklamaları, bağımsızlığa "hayır" diyenlerin, ayrılıkçıların yüzde 15 önünde olduğunu gösteriyor. Bağımsızlık halinde İskoçya'nın sterlin para birimini koruyamayacağı ya da Avrupa Birliği gibi uluslararası kuruluşlara yeniden üye olması gerektiği gibi konuların, birlik yanlılarına desteği artırdığı belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?