İngiltere seçimlerinde İslamofobi devreye girdi

İngiltere'de genel seçimler yaklaşırken ülkede bulunan aşırı sağ gruplar Müslüman nüfusu hedef göstermeye başladı

Avrupa Birliği 01.05.2015, 13:50 01.05.2015, 15:49
İngiltere seçimlerinde İslamofobi devreye girdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere seçimlerinde aşırı sağ gruplar İslamofobi'yi devreye sokmaya çalışıyor. Bu gruplardan biri ülkede yaklaşan seçimlerde oy kullanacak Müslümanların İngiltere meclisinin dörtte birini alacak çoğunluğa ulaştığını ileri sürdü.

İngiltere'de faaliyet gösteren aşırı sağcı Henry Jackson Topluluğu (HJS), İngiltere'de 2010 yılında yapılan genel seçimlerden bu yana Müslüman nüfusun büyük bir artış gösterdiğini ve seçim sonuçlarında bu ağırlıklarını göstereceklerini ileri sürdü.

HJS, "İngiltere Meclis Seçimi Dini Dağılımı" ismini verdiği araştırmasında İngiltere meclisindeki 193 azınlık sandalyesinin yarısı kadarını Müslümanların alacağını belirtiyor. Araştırma İngiltere meclisinde bu seçimlerin sonucunda büyük bir dini kırılmanın yaşanacağını ileri sürüyor.

Araştırmayı yapan HJS'nin websitesinde çalışmayla ilgili bir yazı kaleme alan Dr Alan Mendoza şu ifadeleri kullanıyor, "Azınlık dini grupların mensuplarının tamamının seçimde blok halinde hareket edeceklerine yönelik kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen, bu grupların mensuplarının kullanacakları oylar seçim sonuçlarına özellikle de azınlık sandalyelerindeki dağılıma önemli bir etki yapacak. Azınlık sanldayelerinin 90'ını Müslüamanların, 40'ını Hinduların, 25'ini Sihler'in, 15'ini Budistlerin ve 11'ini Yahudilerin alabilme güçleri var. İngiltere yine de Hristiyanların çoğunluk olduğu bir ülke olmaya devam edecek." dedi.

İngiltere'deki Müslümanların oylarını hangi partiye verecekleri kesin olarak bilinmiyor. İngiliz meclisinin Avam Kamarası'nda toplam 650 milletvekili bulunuyor. Bir partinin tek başına iktidara gelmesi için meclisteki salt çoğunluğu ele geçirmesi gerekiyor. Salt çoğunluğun sağlanması için kazanılması gereken milletvekili sayısı ise 326. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?