banner39

banner35

İngiltere Suriye'de savaşanları müebbetle yargılayacak

İngiltere Suriye'ye savaşmaya giden vatandaşlarını geri döndükleri takdirde ömür boyu hapisle yargılamayı düşünüyor

Avrupa Birliği 28.02.2014, 16:31 28.02.2014, 18:20
İngiltere Suriye'de savaşanları müebbetle yargılayacak

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere Suriye'ye Beşar Esad rejimine karşı muhaliflerin safında savaşmak için gidecek vatandaşlarını geri döndükleri takdirde ömür boyu hapisle yargılayacak.

İngiltere'de üst düzey savcılardan biri bugün Suriye'ye savaşmaya giden İngiliz vatandaşlarının döndüklerinde ağır suçlamalarla yargılanacaklarını ve ömür boyu hapis cezası alabileceklerini açıkladı. Savcı, Beşar Esad gibi bir zalim diktatöre karşı savaşmak için bile olsa, İngiliz vatandaşlarının başka ülkedeki bir çatışmaya dahil olmalarının İngiliz yasalarını çiğnemek anlamına geleceğini ifade etti.

İngiltere savcılık kurumunun terörle mücadele servisinin başında bulunan savcı Sue Hemming açıklamasında, İngiliz vatandaşlarının dünyanın neresinde olursa olsun işledikleri bir suçtan sonra İngiltere'ye döndükleri takdirde İngiliz yasalarına göre yargılanacaklarını ifade etti. 

Suriye'ye İngilstere'den şimdiye kadar toplamda yüzün üstünde kişinin savaşmaya gittiğini bunların bir kısmının Suriye'de öldüğünü diğerlerinin ise hala savaştığını ifade eden savcı, bunların genellikle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarına katıldıklarını vurguladı.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?