İngiltere yarın sandık başına gidiyor

İngiltere'de seçmenler yarın genel seçimler için sandık başına gidiyor. Sonucunu tahmin etmenin zor olduğu söylenen seçimlerde adaylar ve partiler kararsızları iknaya çalışıyor

Avrupa Birliği 06.05.2015, 13:22 06.05.2015, 13:22
İngiltere yarın sandık başına gidiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de yeni iktidarın belirleneceği genel seçimler yarın yapılacak. Birçok etkenin oy tercihlerini etkilemesi beklenen seçimin sonucunu tahmin etmenin zor olduğu belirtiliyor. Seçimde adayların ve partilerin akıbetini kararsız oyları belirleyecek.

İngiltere'de siyasi parti liderleri, genel seçime bir gün kala kampanyalarını sürdürerek kararsız seçmenleri ikna etmeye çalışıyor.

Muhafazakar Parti lideri ve İngiltere Başbakanı David Cameron, başkent Londra'daki konuşmasında, 7 Mayıs'taki genel seçimde oyların çoğunluğunu alamaması halinde de ülkenin çıkarlarını ön planda tutacağını söyledi. İşçi Partisi lideri Ed Miliband ise ülkedeki ulusal sağlık sistemini korumak için seçmenleri partisine oy vermeye çağırdı ve Muhafazakar Parti'yi yaptığı kesintilerle sağlık sistemine zarar vermekle eleştirdi.

SEÇİM SONUÇLARI BELİRSİZLİĞE YOL AÇACAK ENDİŞESİ

Seçim sonucunun ülkede belirsizliğe yol açacağı beklentisine karşın siyasi partilerin seçim vaatlerine odaklandıkları ve özellikle kararsız seçmenleri ikna etmeye çalıştıkları görülüyor. Ekonomi, sağlık sistemi, işsizlik, eğitim gibi alanlar siyasi partiler arasındaki en tartışmalı konuların başında geliyor. İki büyük siyasi parti de seçimi kazanmaları halinde ulusal sağlık sistemine ek fon sağlayacakları vaadinde bulunuyor.

Birleşik Krallık'ta yapılan son anketler Muhafazakar Parti'yi bir puanla İşçi Partisi'nin önünde gösteriyor. İki büyük siyasi partiyi sırasıyla Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP), Liberal Demokrat Parti ve Yeşil Parti takip ediyor. Seçim sonucu hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşması beklenmiyor.

Seçim kampanyaları için yarın son gün olacak ve 650 bölgede yaklaşık 42 milyon seçmen yarın sandık başına gidecek. Seçim sonucunun 8 Mayıs cuma günü belli olması bekleniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?