banner15

İngiltere'de asıl kaybeden anket şirketleri

İngiltere'deki referandum öncesi anke şirketlerinin hemen hepsi tarafları başa baş ve AB yanlıların lehine gösterdi

İngiltere'de asıl kaybeden anket şirketleri

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere dünkü referandumla Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecine girerken, anket şirketleri 2014’ten bu yana üçüncü büyük yenilgilerini aldı.

İngiltere’de şubat ayında başlayan referandum sürecinde anketler uzun süre ibreyi küçük bir farkla AB’de kalınmasından yana gösterdi. Anketlerde yaşanan ender kırılmalarda ise AB’de kalınmasından yana olanların farkı yüzde 20’ye kadar çıkarabildiği görülüyordu.

Ipsos Mori’nin 16 Mayıs tarihli anketinde AB yanlıları yüzde 55, ayrılıkçılar yüzde 37 olarak tespit edilirken, ORB’un 22 Mayıs tarihli anketi AB yanlılarını yüzde 58, ayrılıkçıları yüzde 38 olarak gösteriyordu.

İngiliz basınına, dünkü tarihi oylama başlamadan hemen önce yansıyan Ipsos Mori anketi ise AB’de kalma yanlılarını yüzde 52’ye 48 önde gösterdi.

Anketlerin oluşturduğu hava, AB’den ayrılma yönünde güçlü bir kampanya yürüten sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP) lideri Nigel Farage’ı yenilgiyi kameralar önünde kabul etmeye sevk etti. Farage, AB’de referandumdan AB’de kalma yanlılarının kıl payı önde çıkacak gibi göründüğünü açıkladı.

Ancak bugün sabah saatlerinde netleşen referandum sonuçları, son anketin tam tersi yönde bir neticeyi ortaya koydu. İngilizler yüzde 52’ye yüzde 48 ile AB’den ayrılma yönünde oy kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2016, 15:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35