banner39

İngiltere'de büyüme hız kesti, Cameron zorda...

İngiltere'de genel seçimlere sayılı günler kaldı. Seçim öncesi açıklanan rakamlara göre ülkede büyüme hız kesti

Avrupa Birliği 29.04.2015, 11:31 29.04.2015, 13:55
İngiltere'de büyüme hız kesti, Cameron zorda...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiliz ekonomisinde büyüme oranı yılın ilk çeyreğinde hız kesti. Bir önceki çeyrekte yüzde 0,6 oranında büyüyen gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) 2015’in Mart ayına kadarki döneminde sadece yüzde 0,3 büyüdü. Ekonomistler büyüme ritminin ortalama yüzde 0,5 olacağını tahmin ediyordu. Bu yavaşlama genel seçimlere giden ülkede kuvvetli bir büyüme oranı vaat eden Başbakan David Cameron hükümetinin elini zayıflattı.

Verilerin açıklanmasının ardından İngiliz sterlini, avro ve dolar karşısında değer kaybetti

MUHALEFET SIKIŞTIRIYOR

Öte yandan muhalefetteki İşçi Partisi Gölge Maliye Bakanı Ed Balls, İngiltere’de 7 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler öncesinde, İngiltere’nin beş yıllık süre boyunca bir kez daha Muhafazakar Parti iktidarının bedelini ödeyemeyeceğini dile getirdi. Balls, "Muhafazakarlar aylar boyunca bu figürler üzerinden böbürlenirken, veriler gösteriyor ki çalışan aileler için ekonomiyi düzeltmemişler" eleştirisinde bulundu.

İngiltere Ticaret Birliği Kongresi (TUC) Genel Sekreteri Francis O’Grady ise "İngiltere’nin yeni bir plana ihtiyacı var. Modern tarihin en yavaş toparlanması bir kez daha yavaşladı. Bu veriler istihdam ve yaşam standartları açısından kötü haber" değerlendirmesini yaptı. O’Grady, genel seçimler sonrasında Muhafazakar Parti’nin harcamalarında kesinti yapma planı olduğunu belirterek, bunun zaten yavaş olan ekonomiye zarar vereceğini ve daha derin problemlere neden olabileceğini öne sürdü.

Britanya Endüstri Konfederasyonu (CBI) Direktörü John Cridland de "Büyüme yavaşladı. Fakat üyelerimizle yaptığımız yoklamalarda ve anketlerde ekonominin tahmin edilenden daha dirençli olduğunu görüyoruz" ifadelerini kullandı. İngiltere ekonomisin olumlu bir görümüm çizdiğini belirten Cridland, "Düşük petrol fiyatları ve enflasyon ekonomik büyümeyi destekleyeceği için bu yıl için büyüme görünümü iyi" değerlendirmesinde bulundu.

SEÇİMLERDE DÖRT TÜRK ADAY YARIŞACAK

Birleşik Krallık'ta gelecek hafta yapılacak genel seçimde meclise girmek için yarışanlar arasında 4 Türkiye kökenli milletvekili adayı da bulunuyor. Adaylar seçilirlerse, Türklerin İngiltere'deki siyasi yaşama katılımlarını artırmak için çalışmalar yürüteceğini söylüyor.

Ülkede 7 Mayıs Perşembe günü yapılacak genel seçimle İngiliz Meclisi'nin alt kanadı Avam Kamarası için 650 milletvekili belirlenecek. İngiltere Başbakanı David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti ile Ed Miliband liderliğindeki İşçi Partisi arasında başa baş geçmesi beklenen genel seçim için Muhafazakar Parti'den 2, İşçi Partisi ile Liberal Demokrat Parti'den ise birer Türkiye kökenli milletvekili adayı bulunuyor. Adayların seçilmesi halinde, İngiliz Parlamentosu'na ilk kez Türk milletvekili girmiş olacak.

Muhafazakar Parti'nin başkent Londra'nın Edmonton bölgesinden milletvekili adayı Kuzey Kıbrıslı Gönül Daniels, yaptığı açıklamada, "Türk toplumunun İngiltere'de karşılaştığı sorunları ben de yaşadım. Bu nedenle onları çok iyi anlıyorum. Seçilirsem, yaşadığım toplumu temsil etmek istiyorum" dedi. Seçilmesi halinde her Ay Türkçe konuşan toplumdaki vatandaşlarla bir araya gelmek ve toplantılar düzenlemek isteğini ifade eden Daniels, bu toplantılarla seçmenlerin karşılaştığı sorunlara çözüm bulmayı amaçlayacağını kaydetti.

17 yıldır Edmonton'da yaşayan ve ikinci nesil göçmen olan Daniels, seçim bölgesindeki en büyük sorunların işsizlik ve yoksulluk olduğunu belirterek, "Seçilirsem, daha fazla kişi için iş olanakları oluşturmak istiyorum" dedi. Seçim bölgesindeki tek Türk aday olduğunu belirten Gönül Daniels, Türkçe konuşan toplumdan destek gördüğünü kaydederek, "Çaldığım kapılarda insanlardan çok olumlu geri dönüşler alıyorum. Bu desteğin seçim gününde de sürmesini umuyorum" diye konuştu.

SİYASETE DAHA FAZLA KATILIMI TEŞVİK EDECEĞİM

David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti'den Türkiye kökenli bir diğer milletvekili adayı da Isabel Sigmac. Birmingham şehri Ladywood bölgesinden aday olan 1978 Kahramanmaraş doğumlu Sigmac, seçim kampanyasını ve hedeflerini anlattı.

İlkokul eğitimini Türkiye'de tamamladıktan sonra 1986 yılında ailesiyle birlikte İngiltere'ye göç eden Sigmac, siyasete 2011 yılında Belediye meclis üyeliğiyle atıldığını kaydetti.

Hertford Belediyesi'nde belediye meclis üyeliği yapan Sigmac, "İlk başta Muhafazakar Parti'ye katılıp katılmamak konusunda emin değildim. Her siyasi partinin politikalarını tek tek inceledim. Hangisi bana daha uygun diye araştırdım. Muhafazakar Parti'nin benim için en uygunu olduğuna karar verdim, çünkü Muhafazakarlar büyük hedefleri, özgürlüğü ve bireysel amaçları destekliyor" diye konuştu.

Meclise girmesi halinde Türk toplumunun yaşadığı sorunlarını gündeme taşıyacağını dile getiren Sigmac, "Türk toplumunun bazı sorunları var ve bu sorunları nereye taşıyacaklarını, seslerini nasıl duyuracaklarını bilmiyorlar. Dernekler ve örgütlerle iletişimde olacağım" ifadelerini kullandı.

İngiltere'deki Türk toplumunun siyasete katılımının az olduğuna dikkati çeken Sigmac, seçimi kazanması halinde Türk toplumunun ülkedeki siyasi sisteme katılımı için de çalışmalar yürüteceğini kaydetti. Sigmac, "Ülke siyasetine katılmaları için toplumu teşvik edeceğim. Sisteme dahil olmak isteyenler için örnek olmak istiyorum. Ben de sıfırdan başladım. Türk toplumunda başarı öykülerini görmek güzel olacak" diye konuştu.

Müslüman toplumun yoğun yaşadığı Birmingham kentinin Ladywood bölgesinden aday olan Sigmac, seçilmesi halinde Müslümanlarla ilgili işsizlik, yoksulluk ve islamofobi sorunlarına değineceğini kaydetti.
Sigmac, İngiltere genelindeki en yüksek işsizlik oranının bölgesinde bulunduğunu belirterek, "İş olanakları yaratacağım. Yoksulluk da büyük sorun. İslamofobi de gündemde. Entegrasyon ise kilit çözüm. Ayrılmış bir toplum yerine ortak paylaşım, birbirini anlama ve öğrenme olmalı. Türk ve Müslüman toplum, ülke genelindeki toplumun geniş bir oranına sahip. Gençlerin siyasi sisteme katılması, temsil edilmeleri önemli" dedi.

HERKES İÇİN EŞİT ŞARTLAR OLUŞTURMAYI İSTİYORUZ

2010 yılındaki genel seçimin ardından kurulan koalisyon hükümetinin küçük ortağı Liberal Demokrat Parti'nin başkent Londra'nın kuzeyindeki Tottenham bölgesinden milletvekili adayı Turhan Özen de bölgesinde çok fazla Türkiye kökenli seçmenin bulunduğuna dikkati çekti.

Liberal Demokrat Parti'nin gelecek haftaki genel seçimin ardından yeniden bir koalisyon hükümetinde yer almasının İngiltere için iyi olacağını savunan Özen, Liberal Demokratların diğer siyasi partilerin aşırı politikalarını her zaman engelleyecek bir parti olacağını dile getirdi.

İngiltere'de Avrupa Parlamentosu için geçen yıl yapılan seçimlerde tek Türk aday olan Özen, partisinin Birleşik Krallık'ta yaşayan herkes için eşit şartlar oluşturmayı hedeflediğini belirtti. Elazığ doğumlu olan ve yüksek lisans eğitimi için geldiği İngiltere'de 1998 yılından bu yana yaşayan Turhan Özen, "İnsanların kendi kimlikleriyle gurur duymaları gerektiğini düşünüyoruz. Türk toplumunun yeri İngiltere'de çok büyük. Türk toplumunun sesinin İngiliz Parlamentosunda daha fazla duyulması gerekiyor. Daha fazla Türk gencinin İngiltere'deki siyasete katılımını teşvik etmek istiyorum. Böylece toplumun daha iyi temsil edileceğine inanıyorum" diye konuştu.

GÜÇLÜ BİR SES OLMAK İSTİYORUM

Ed Miliband liderliğindeki İşçi Partisi'nden Londra'nın güneydoğusundaki Old Bexley ve Sidcup bölgesinin milletvekili adayı KKTC kökenli İbrahim Mehmet de siyasete her zaman ilgi duyduğunu anlattı.

Ailesiyle birlikte 1974 Kıbrıs Barış Harekatının ardından İngiltere'ye göç ettiğini anlatan Mehmet, "Seçim bölgemde küçük bir Türk topluluğu bulunuyor. Kökenim itibariyle Türk toplumundan aldığım destek çok güzel. Sadece Türk olduğum için değil, aynı zamanda İşçi Partisi olarak bizim değindiğimiz konular nedeniyle bize verilen destek çok olumlu. Geçim sıkıntısı, konut problemi ve Sağlık sistemi yerel sorunlar arasında yer alıyor" diye konuştu.

Seçimi kazanması halinde Türkçe konuşan toplumun günlük yaşamda karşılaştığı sorunlara kulak vereceğini belirten İbrahim Mehmet, "Türkçe konuşan toplum için güçlü ve yerel bir ses olmak istiyorum. Türkçe konuşan topluma fayda sağlamak için toplumdaki mevcut kuruluşlarla ortak çalışmalar yürüteceğim. Parlamentoya hangi konuları taşıyacağıma dair onlarla toplantılar yapacağım" dedi.

Birleşik Krallık'ta son genel seçime göre Türkiye kökenli milletvekili adaylarının sayısının artması dikkati çekiyor. 2010 genel seçiminde İşçi Partili Ayfer Orhan, Türkiye kökenli tek milletvekili adayı olmuş, ancak seçilememişti.

Ülkede yapılan son kamuoyu yoklamaları, David Cameron liderliğindeki Muhafazakar Parti ile Ed Miliband liderliğindeki İşçi Partisi arasındaki başa baş durumun devam ettiğine işaret ediyor. 7 Mayıs'ta yapılacak genel seçim sonucu, yine bir koalisyon hükümeti kurulmasına ihtimal veriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?