banner15

İngiltere'de göçmen karşıtı sağ partinin zaferi

İngiltere'de AB ve göçmenlere karşı olan aşırı sağcı parti UKIP kuzey doğusundaki Clacton bölgesinde yapılan ara seçimi kazandı

İngiltere'de göçmen karşıtı sağ partinin zaferi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Londra’nın kuzey doğusundaki Clacton bölgesinde yapılan ara seçimi, AB ve göçmen karşıtı görüşleriyle bilinen Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin (UKIP) adayı Douglas Carswell kazandı. Carswell böylece, İngiliz meclisine giren ilk UKIP milletvekili oldu.

Daha önce İngiltere'deki koalisyon hükümetinin büyük ortağı Muhafazakar Parti'nin milletvekili olarak mecliste Clacton'ı temsil eden Carswell, geçen ağustos ayında "partisinin AB'ye yönelik siyasetini ciddi bulmadığı" gerekçesiyle istifa etmiş ve UKIP'e geçtiğini duyurmuştu.

Dün yapılan seçimde oyların 21 bin 113'ünü alan Carswell istifasını takiben Clacton'da ara seçim yapılması çağrısında bulunmuştu. 

Carswell sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Bu seçimin yapılması için meclisten istifa ettim. Benim patronum sizlersiniz. Sizi hayal kırıklığına uğratmayacağım. Yeni partime şunları sunuyorum: kazandığımızda tevazu, halka çıktığımızda alçak gönüllülük" diye konuştu.

UKIP'in lideri Nigel Farage da "cesur ve onurlu bir adam" olarak nitelediği Carswell'i seçim zaferinden dolayı kutladı. 

DİĞER ARA SEÇİMLER

Öte yandan muhalefetteki İşçi Partisi'nin milletvekili Jim Dobbin'in geçen ay hayatını kaybetmesinin ardından Manchester kentinin sınırlarında bulunan Heywood ve Middleton bölgesinde de ara seçim yapıldı. Heywood ve Middleton bölgesindeki ara seçimi ise muhalefetteki İşçi Partisi'nin adayı Liz McInnes kazandı.

Önümüzdeki ay ise başkent Londra yakınlarındaki Rochester ve Stroot bölgesinin Muhafazakar Partili temsilcisi Mark Reckless'in Carswell gibi istifasını vererek UKIP'e geçmesinin ardından ara seçimin düzenlenmesi bekleniyor. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti'nin tabanından Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ülkede en fazla oyu alan UKIP'e kaymalar olduğu biliniyor. Cameron'ın Avrupa Birliği'nin reforma ihtiyacı olduğu yönündeki görüşünü sıklıkla tekrarlaması, gelecek yılki genel seçime kadar tabanını geri kazanma çabası olarak değerlendiriliyor. UKIP'in, 7 Mayıs 2015'te yapılacak genel seçimle parlamentodaki varlığını artırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35