banner39

İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidar

İngiltere'deki genel seçimde şu ana kadar yapılan oy sayımında 326 milletvekiline ulaşan Muhafazakar Parti tek başına iktidar oldu.

Avrupa Birliği 08.05.2015, 14:43 09.05.2015, 09:02
İngiltere'de Muhafazakar Parti tek başına iktidar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'de dün yapılan seçimler sonucunda Başbakan David Cameron'ın Muhafazakar Partisi'nin tek başına iktidar olmak için gereken 326 milletvekili sayısına ulaştığı kesinleşti. 

Seçime büyük umutlarla giren İşçi Partisi ise beklentilerin oldukça altında kaldı ve partinin lideri Ed Miliband istifa etme kararı aldı.

AA'da yer alan son dakika bilgisine göre Cameron'un partisi, 650 milletvekilinin seçildiği Avam Kamarası'nda tek başına iktidar olmaya yetecek 326 milletvekili sayısına ulaştı.

İngiltere'de ikinci kez iktidara gelen Muhafazakar Parti'nin önünde koalisyona gitme ya da azınlık hükümeti kurma ihtimalinin bulunduğu dile getiriliyordu ancak son gelen bilgilerle birlikte koalisyon ihtimalinin de ortadan kalktığı dile getiriliyor.

Partiye yakın kaynaklar, Muhafazakar Parti'nin koalisyon seçeneğini değerlendirmek durumunda kalması halinde Kuzey İrlanda'da 8 milletvekili çıkaran Demokratik Birlik Partisi (DUP) ya da son dönemdeki koalisyon ortağı Liberal Demokratlarla masaya oturabileceğini kaydediyor.

Dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenen İngiliz seçim sisteminde, her seçim bölgesinde en çok oyu alan aday doğrudan milletvekili seçiliyor. Herhangi bir siyasi partinin aldığı yüzdelik oyla, sahip olduğu sandalye sayısı doğru orantılı olmayabiliyor.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?